Smradľavá čistá politika

13.04.2011 12:28

Čistá vláda. To sľúbi v predvolebnej kampani hocikto na svete. Strany súčasnej vládnej koalície v Českej republike si však z vyčistenia politiky, popri záchrane verejných financií, spravili pred voľbami úplne dominantný motív.

A tak si Česi zvolili dve celkom nové strany. TOP 09, ktorú formálne vedie Karel Schwarzenberg. Ako bohatý aristokrat je zabezpečený, teda iný ako typický klientelistický český politik. Druhým nováčikom sa stala politická strana Veci verejné. Jej predstavitelia zdôrazňovali pred parlamentnými voľbami boj proti korupcii hádam v každej vete. Koalíciu vedie tradičná Občianska demokratická strana s čiastočne vynoveným vedením.

Pomerne rýchlo sa do bahna namočil práve jej predseda, v jednej osobe premiér Petr Nečas, zvaný aj ako pán Čistý. V kauze odvolania šéfa fondu životného prostredia obhajoval svojho spolustraníka, ministra životného prostredia. Toho si šéf fondu tajne nahral, ako ho odhovára od odhaľovania korupcie.

Potom sa spustila prestrelka medzi mocným faktickým šéfom TOP 09 a ministrom financií Miroslavom Kalouskom a šéfom rezortu obrany Alexandrom Vondrom z ODS… Tomu médiá dokázali, že pri zbrojárskych obchodoch loboval s prepojením na americkú lobistickú firmu. A navyše, štát pod Vondrovým vedením počas českého predsedníctva Európskej únie pred dvoma rokmi veľmi neprehľadne a predražene platil niektoré služby.

Naozajstné bomby však vybuchli len nedávno. Česká tlač priniesla úryvky zvukových a písomných záznamov z roku 2008. V nich Vít Bárta, až do tohto týždňa minister dopravy za Veci verejné, svojim najbližším vykresľoval, ako sa chystá ovládnuť českú politiku, aby mohla jeho bezpečnostná agentúra ABL prostredníctvom štátnych zákaziek rásť. Bárta stranu fakticky vedie spolu s ľuďmi zo svojej firmy, hoci jej šéfom spravil populárneho novinára Radka Johna.
Ide trochu o pseudokauzu. Jedna vec je niečo rozprávať aj najbližším, druhá ako človek nakoniec koná.

Zaujímavejšie je druhé odhalenie. Bárta viacerým poslancom vylepšoval plat. Dával im obálky so státisícmi korún. Údajne si tak kupoval ich vernosť, ale on tvrdí, že išlo o priateľské pôžičky, na ktoré nechcel potvrdenie.

Pražská vláda sa tak ocitla v absolútnom marazme. Tajné nahrávky a špehovanie, v českej politike aj tak pomerne časté, sa dnes vyťahujú ako na bežiacom páse.

Pritom je fakt, že Veci verejné predsa len na českú scénu priniesli kadečo pozitívne. Na lokálnej úrovni pritiahli nových ľudí, nadšených pre zlepšovanie politiky. Napríklad v Prahe strana prichádzala s poradenským servisom aj mimoriadne kvalitnými informačnými materiálmi o verejnom financovaní či o sociálnych službách. Jednoznačne tak prispela k skvalitňovaniu verejnej sféry. „Veľká politika“ si však na očistu ešte nejaký čas počká.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku