Pokušenie

Aká vláda vznikne po marcových voľbách, bude do značnej miery závisieť od úspechu či neúspechu malých strán.

22.01.2012 22:00
debata

Pri pomernom volebnom systéme s 5-percentným kvórom je dôležité voľby nielen vyhrať, ale mať koaličný potenciál na zostavenie vlády, ktorá sa môže oprieť o väčšinu v parlamente. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že malé, resp. nové subjekty rozhodli doteraz takmer všetky voľby.

V roku 1992 HZDS získalo síce „len“ 37,26 %, no zároveň prepadlo viac ako 20 % hlasov malých strán, čo Vladimírovi Mečiarovi umožnilo zostaviť jednofarebný kabinet.

A, naopak, bez SOP v roku 1998, ANO v roku 2002 a SaS v roku 2010 by nevznikli pravicové vlády, pričom v roku 2002 jej vzniku napomohol ešte fakt, že sa rozštiepila SNS, ktorá sa napokon do parlamentu nedostala.

Scenár z roku 1992 sa môže poľahky zopakovať aj teraz, stačí, aby sa do Národnej rady nedostala SNS a Smer môže mať nadpolovičnú väčšinu.

Na druhej strane úspech Obyčajných ľudí by mohol vzkriesiť nádeje pravice na vládnutie. V okamihu, keď by pravicový päťlístok získal čo i len 76 poslaneckých miest, začali by sa rokovania o novej vláde. Aj keď vládnuť s matovičovcami sa rovná takmer samovražde, poznajúc lídrov pravice, odolať takémuto pokušenie by nedokázali.

debata chyba