Privilegovaní

Nezdanené paušálne náhrady poslancov sú pozostatkom z čias, keď určité privilegované vrstvy nemuseli platiť dane. V demokratickej spoločnosti nemajú miesto, no napriek tomu si ich užívajú zákonodarcovia v mnohých európskych krajinách.

27.05.2012 22:00
debata (1)

To, prirodzene, nie je po vôli občanom, ktorí nevidia dôvod, prečo by ich volení zástupcovia k štedrým platom mali dostávať ešte takéto extra nezdanené „vreckové“. Napokon, ani zamestnancom, ktorí pravidelne dochádzajú za prácou (čo vedia bez problémov zdokladovať), dnes už takmer nik nehradí cestovné náklady.

V Nemecku túto otázku riešil už aj ústavný súd, a keď sa v Británii pred tromi rokmi prevalila aféra, že poslanci si za peniaze daňových poplatníkov dali opravovať tenisové kurty, platili nimi určité extra služby či dokonca si za ne kúpili hnoj na záhradu, spôsobilo to malé zemetrasenie.

Keďže ani slovenskí poslanci nemusia vydokladovať, na čo v skutočnosti využili tieto prostriedky, tak sa ani nikdy nedozvieme, koľko tenisových kurtov a kurtizán nimi bolo uhradených. V skutočnosti teda nejde o žiadne paušálne náhrady, ale paušálny príjem. Keď bývalá premiérka Iveta Radičová nabádala poslancov, že so šetrením treba začať od seba, mala na mysli aj paušály. Vtedy však narazila na odpor SaS.

Terajšia vláda má dostatočný počet mandátov, aby v tejto otázke mohla zložiť reparát. Okrem toho, že by sa takto ročne ušetrilo zhruba pol milióna eur, ide najmä o naplnenie princípu, že všetci sme si rovní vo svojich právach a povinnostiach.

1 debata chyba
Flowers