Smeráci a žoldnieri

"Bugárovci nominovali smeráčku!" oznamoval pred dvoma rokmi bulvár, keď Most-Híd na návrh Gábora Gála nominoval na post šéfky Trnavskej teplárenskej Ruženu Lovasovú. "Ona je žoldnier, pracuje pre toho, kto ju zaplatí," bránil sa Gál.

06.07.2012 22:00
debata

Most napokon svoju nomináciu rýchlo stiahol. Fakt, že Lovasová bola za prvej vlády Roberta Fica naozaj nominantkou Smeru v Bratislavskej teplárenskej, pritom hral iba podružnú úlohu.
Ružena Lovasová pôsobila od konca roku 2006 do polovice roku 2010 ako podpredsedníčka predstavenstva Bratislavskej teplárenskej, štátnej akciovky, ktorá dodáva teplo a teplú vodu odberateľom v Bratislavskom kraji. O konkrétnych prejavoch jej smeráctva sa toho veľa nevie, zato sa však počas jej pôsobenia Bratislavská teplárenská vyznamenala inými pozoruhodnými príhodami.

Tak napríklad v roku 2008 darovala táto firma 3 300 eur českému plastickému chirurgovi, ktorý na svojej súkromnej klinike v Brne skrášľuje aj bohaté Slovenky. Hovorilo sa vtedy, že pani podpredsedníčka, ktorá bola pod darovacou zmluvou podpísaná, mala byť v Brne aj osobne ako klientka. Nič také sa nedokázalo. V daňovníkovi, ktorý financuje Bratislavskú teplárenskú, však hlodá otázka: Aký súvis môžu mať teplárne s plastickou chirurgiou? Alebo všeobecnejšie: Aký môže byť vzťah medzi plastikou a energetikou? Ďalší dar predmetnému chirurgovi totiž putoval od Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, kde bol podpredsedom zasa Lovasovej manžel Štefan…

Bratislavská teplárenská v tých časoch údajne platila svojim manažérom členské karty v jednom bratislavskom klube pre milionárov. Firma nakupovala luxusné bytové vybavenie do svojich priestorov, ktoré však odmietla deklarovať ako byty. Písalo sa aj o zvláštnych okolnostiach predaja štátneho majetku, pozemku v centre Bratislavy, kde mali peniaze na rok skončiť „zaparkované“ v súkromnej banke, a tak ďalej.

Na to, aby sme uverili, že to všetko boli len úklady neprajníkov, sme príliš poučení skúsenosťami. Ak by mali byť títo ľudia naozaj žoldnieri, ktorí pracujú pre toho, kto ich zaplatí, potom tu niečo nehrá. Platíme ich totiž my, nie politické strany, ktoré ich dosadzujú do funkcií. Nás sa však nikto nepýta, či si želáme, aby si títo naši žoldnieri v štátnych firmách žili ako milionárske detičky, aby s našimi peniazmi narábali ako so svojím osobným majetkom a na záver svojho angažmán ešte odchádzali so zlatými či platinovými padákmi.

To sa, pravdaže, netýka len Ficovych vlád a nominantov Smeru. Archívy sú plné príkladov za všetky obdobia a všetky garnitúry. Lenže my sa dnes bavíme o Lovasovej, o Bratislavskej teplárenskej a o Smere. Ak začne vládna strana opäť vyťahovať takýchto ľudí do lukratívnych funkcií, akurát tým dokáže, že je skrátka asi nepoučiteľná. A potom bude celkom jedno, či je niekto iba žoldnier, iba smerák, alebo smerácky žoldnier. V očiach verejnosti to vyjde narovnako.

debata chyba