Zdravé zuby – výsada bohatých?

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo šetriť. Ako to už v takýchto prípadoch býva – na nesprávnom mieste. Príspevky na zubné ošetrenie, ktoré roky zdravotné poisťovne uhrádzali ako benefit, totiž motivovali ľudí, aby chodili na pravidelné zubné prehliadky. Tie však od budúceho mesiaca budú minulosťou.

16.04.2024 20:00
debata (26)

V situácii, keď preventívnu prehliadku u zubného lekára absolvuje zhruba iba každý druhý obyvateľ Slovenska, je to nepremyslený čin, ktorý bude mať nedozerné následky na stav zubov.

Pritom zubári už roky bijú na poplach, lebo stav chrupu populácie na Slovensku je dlhodobo nepriaznivý. A stále sa zhoršuje…

Mnohí si za to môžu sami, lebo nechodia na „preventívky“ a ich chrup je v katastrofálnom stave. V prípade tejto skupiny ľudí na ich laxnom prístupe nič nezmenia ani tie najonakvejšie benefity.

Lenže potom je tu obrovská skupina ľudí, ktorá je dôkazom toho, že keď sú adekvátne motivovaní, tak na preventívne zubné prehliadky chodia pravidelne, lebo vedia, že prípadný zákrok im bude čiastočne hradený práve prostredníctvom spomínaných benefitov.

Návšteva u zubára nie je veru lacný špás. Vedia to všetci, čo v poslednom čase zaplatili za „obyčajnú“ plombu či korunku. Ale aj tí, ktorí dbajú o chrup svojich detí a chcú, aby nemali krivé zuby, a dali im strojček. Títo všetci musia siahnuť hlboko do vrecka. Nehovoriac o zákrokoch u stomatochirurgov a podobne. Podľa Štatistického úradu SR vzrástli vlani ceny zubných zákrokov takmer o pätinu.

Zobrať ľudom aj to málo, čo mali, a chcieť od nich, aby za daných okolností ešte viac doplácali, nie je práve sociálne…

Žiaľ, zdá sa, že tak ako v mnohých iných oblastiach aj v zdravotníctve sa vraciame späť do minulosti, keď návšteva lekára, resp. zubára bola len výsadou bohatých.

Žiarivý úsmev ministerky Dolinkovej, tak mnohým bude pripomínať, že na niečo také nemajú…

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #preventívna prehliadka #zubný lekár