Dolinková rozdelila opozíciu

Časť opozície chce odvolať ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. „Predstavitelia KDH v súvislosti s témou nemocnice Rázsochy konšpirujú bez reálnych faktov, postaviť odvolávanie ministra na základe konšpirácií je dôkazom zúfalého kroku jeho iniciátorov,“ komentovala nedávno ich kroky ministerka.

29.04.2024 20:00
debata

Hlavným dôvodom nespokojnosti je, že – podľa tvrdenia KDH, PS a Slovenska – by mala koncová moderná nemocnica, o ktorej sa roky hovorí, namiesto na Rázsochách stáť v Ružinove a v Rázsochách by mala byť iba detská nemocnica.

Pôjde však len o pokus o odvolávanie, pretože ani celá opozícia nemá na tento krok dosť hlasov a SaS, ktorá bola na nože s OľaNO už v minulom volebnom období, nejde ani teraz s nespokojencami v jednom šíku. Zvolala si dokonca vlastnú tlačovú besedu.

KDH, PS a Slovensko tvrdia, že ministerka ohrozuje európske peniaze. Bývalému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu sa nepáči, že nová nemocnica by mala stáť až o 14 rokov a – podľa neho – v nevhodnej lokalite. Nanovo tak bude treba riešiť posudky a vyrovnanie pozemkov. Projektu v Ružinove chýba podľa kritikov tiež komplexnosť, centrum vzdelávania či vedecký park, pozemok v Ružinove je malý.

Tomáš Szalay a Janka Bittó Cigániková z SaS to vidia inak. Voči ministerke síce majú výhrady, ale podľa Cigánikovej konečne niekto uviedol reálny termín, v ktorom sa dá nemocnica postaviť, a nesľubuje nesplniteľné ako OľaNO. So Szalayom tiež uvádzajú argument, že renomovaná medzinárodná poradenská agentúra The Boston Consulting Group určila ako najlepšiu lokalitu na umiestnenie koncovej nemocnice práve Ružinov.

Hoci argumenty SaS majú niečo do seba, starý spor s OľaNO pokračuje a nedokážu ťahať za jeden povraz ani po tom, čo sa ocitli v opozícii. „Nedivte sa, že sa nepostavíme vedľa tých, ktorí dlhodobo robia ženám zo života peklo,“ narážala Cigániková na konzervatívcov. PS im podľa nej sadlo na lep. Dolinková si získala sympatie Cigánikovej aj kvôli postoju k interrupčnej tabletke, aj preto odmietla tento „hon na čarodejnice“.

Robert Fico môže byť teda spokojný. Opozícia zase dokazuje, že nie je pripravená ujať sa moci a dáva prednosť vlastným sporom. A mimochodom, povráva sa, že premiér sám chce Dolinkovú odvolať…

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #nemocnica #KDH #Rázsochy #opozícia #Jana Bittó Cigániková #Zuzana Dolinková #PS #tomáš szalay