Mzdy opäť rástli

Opäť sa máme z čoho tešiť. Správy zo štatistického úradu vravia, že naše mzdy znovu rástli. Reálne mzdy stúpli vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach.

13.05.2024 22:16
debata

Ak máte pocit, že sa práve vaša profesia v žiadnom z týchto odvetví nenachádza, alebo naopak, nachádza sa tam, ale mzda vám nestúpla, všetko sa môže zmeniť. Keď si však budete hľadať nové, lepšie platené zamestnanie, viete, akú mzdu môžete žiadať. Štatistika totiž ukazuje trend. Niežeby nerástli aj ceny tovaru a služieb, ale platy rastú rýchlejšie, a to je dobrá správa.

Najmenej si polepšili ľudia pracujúci v stavebníctve, v maloobchode boli platy vyššie o desatinu. Treba však vidieť aj to, aké platy boli v týchto odvetviach predtým a v maloobchode to nebola (a nie je) žiadna sláva. Pokiaľ má podnikateľ napríklad v prenájme malé potraviny ako franšízant, nemôže si dovoliť platiť zamestnancov veľmi štedro, pretože často sotva zarobí na seba.

Prvého štvrťroka rástli nominálne aj reálne mzdy vo všetkých mesačne sledovaných odvetviach. Okrem maloobchodu rástli nominálne mzdy dvojciferným tempom nad 10 percent v priemysle a v oblasti dopravy a skladovania. Rast miezd sa ďalej pohyboval od 1,2 percenta v oblasti informácií a komunikácií do 8,1 percenta v oblasti priemyslu.

Tí, čo majú prácu, ktorá im zabezpečí aspoň priemernú životnú úroveň, majú teda celkom slušné vyhliadky. Nezabúdajme však na tých najslabších, ktorí buď nepracujú, alebo pracujú vo veľmi slabo platených zamestnaniach. Ministerstvo práce už pripravuje novelu, podľa ktorej má minimálna mzda dosiahnuť výšku aspoň šesťdesiatich percent priemernej mzdy.

S jej terajšou úrovňou nie sú spokojní najmä odborári. Podľa údajov z Eurostatu je totiž priemerný čistý ročný príjem jednotlivca na Slovensku piaty najnižší z krajín EÚ a nedosahuje ani polovičnú hodnotu priemeru krajín EÚ či eurozóny. V EÚ sme už 20 rokov, ale stále máme čo dobiehať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #maloobchod #priemysel #mzdy #rast miezd