Prekročenie rubikonu, alebo Môže byť na Benjamina Netanjahua vydaný medzinárodný zatykač?

Svetoznámy izraelský historik Ilan Pappé bol nedávno zadržaný na letisku v Detroite. Agenti Oddelenia pre národnú bezpečnosť sa ho niekoľko hodín pýtali, či si myslí, že Izrael pácha v Gaze genocídu a aký má názor na to, že „Palestína by mala byť slobodná“.

22.05.2024 19:00
debata (12)

Pappé, známy svojimi postojmi odporujúcimi oficiálnemu výkladu dejín Izraela, mieril za protestujúcimi študentmi v Michigane, predstaviteľmi organizácie Židovský hlas za mier (Jewish Voice for Peace) a na stretnutie severoamerických Arabov z organizácie Al-Nadwa.

V približne rovnakom čase prišli aj správy, že Medzinárodný trestný súd (MTS) podal žiadosť o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta za vojnové zločiny v Gaze. Hlavný prokurátor Karim Khan požaduje aj vydanie zatykačov na troch predstaviteľov Hamasu. V ich prípade sa obžaloba vzťahuje na masový teroristický útok a zadržiavanie rukojemníkov. Vojnové zločiny Izraela potenciálne zahŕňajú ľubovoľné mučenie a zabíjanie civilistov; tzv. múčny masaker, keď 29. februára izraelské sily spustili paľbu do ľudí čakajúcich na jedlo z nákladných áut humanitárnej pomoci; masové hroby v Násirovej nemocnici v Chan Junis; ale najmä celkové totálne „prekročenie rubikonu“ – ako mnohí komentátori označujú masu okolo 35-tisíc zabitých Palestínčanov, číslo tolerované a vysmievané jedine na základe tvrdošijného zbavovania ich ľudskosti. Karim Kham však obžalobu stavia najmä na obvinení zo „stratégie vyhladzovania“, pretože práve tento moment je postihnuteľný najjednoduchšie. Izrael preukázateľne znemožňuje prísun jedla a lekárskej pomoci. Vyvolávanie hladomoru sa považuje za súčasť stratégie genocídy.

Netanjahuova reakcia neprotirečí očakávaniam. Obvinenie z vojnových zločinov je podľa jeho kabinetu pokusom upierať Izraelu právo na obranu a Khan sa tým zaraďuje medzi „popredných antisemitov sveta“. Joe Biden, ktorý v poslednom čase vzhľadom na domáce propalestínske protesty pred prezidentskými voľbami mierne zvýšil kritiku Izraela, to označil za „nehorázne“ a Anthony Blinken vyhlásil, že na žalobu nemá súdny dvor právomoc. Právomoc, ktorú MTS podľa predstaviteľov USA v prípade obvinenia Vladimira Putina za zločiny na Ukrajine automaticky mal. Nemecko, zrejme vzhľadom na svoju historickú vinu, sa eufemisticky vyhovára na neadekvátne porovnávanie Hamasu a Izraela, a Británia, zrejme tiež vzhľadom na historickú nezodpovednosť vo svojom bývalom mandáte v Palestíne, len jednostranne poukazuje na zvyšujúcu sa hrozbu antisemitizmu vo svete. Český premiér Petr Fiala v tom istom duchu považuje návrh za „desivý“, opakujúc frázy o „nevyprovokovanom teroristickom útoku“, čo je podľa neho očividne dostatočným dôvodom na akokoľvek bezhraničné vraždenie. Jedine Francúzsko a Belgicko vydali vyhlásenia v prospech MTS: pretože súdené majú byť vojnové zločiny, a to na oboch stranách konfliktu. Nejde o porovnávanie.

Lenže unilaterálne pravidlo, ktoré donedávna umožňovalo zastaviť akúkoľvek diskusiu pohodlnou floskulou o antisemitizme, už takisto zapadá za horizontom. A nikto o tom nesvedčí lepšie, než ľudia ako Ilan Pappé a tí, za ktorými sa v Michigane vybral.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #genocída #Benjamin Netanjahu #Medzinárodný trestný súd #Izrael a Palestína #Ilan Pappé