Muž číslo jeden

Sľúbili sme si lásku, spieval kedysi na námestí Ivan Hoffman. Zlé jazyky vravia, že to spieval trochu falošne. A hoci výzva prezidentky Zuzany Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho na podanie rúk bola mienená úprimne, falošné tóny z radov jej adresátov napokon zmiereniu nepriali.

22.05.2024 20:00
debata (28)

Aj dnes si ideme sľúbiť lásku, len niektorým ani tie sľuby „nějak nejdou přes pysky“. (Pre mladšiu generáciu, neznalú folkovej klasiky – niektorým tie sľuby idú ťažko z úst.) Úsilie moderátorov dostať z politikov aspoň slovko pokory, ospravedlnenia, náznak sebareflexie, naráža napriek volaniu po pokoji na neúspech. Ale padli už prvé ospravedlnenia.

Po počiatočných slovných atakoch SNS sa ospravedlnil aj Andrej Danko. V zmiernení rétoriky však vyniká najmä podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák. Výrazný politik Smeru, dlhoročný súpútnik Roberta Fica, akosi prirodzene prevzal úlohu lídra po atentáte na šéfa kabinetu. A treba povedať, že zo všetkých koaličných politikov asi najlepšie pochopil, aké vystupovanie je dnes žiaduce.

Hoci sa všetci (alebo mnohí) aspoň usilujú, Kaliňákovi ide sebaovládanie pri mediálnych výstupoch najlepšie. Najmä v kontraste s tým, ako vystupoval v minulosti. Či už je to výsledok štátnického citu pre zodpovednosť alebo to súvisí s jeho vytrénovanosťou amatérskeho herca z mladosti, šéf obrany dokázal skrotiť tón svojho hlasu natoľko, že si to všimli aj tí, ktorí v minulosti nešetrili kritikou na jeho hlavu. Ponechajme teraz bokom jeho morálny profil – ten by si vyžadoval väčší priestor a hlbšiu analýzu a výhrady by nebolo možné obísť.

Ale to, že temperamentný človek ako on drží na uzde emócie, treba oceniť. Niežeby sa Šutaj Eštok nesnažil, ale občas mu ujdú príkre slová o „skrachovaných politikoch“. Kaliňák si dáva pozor. Oplýva tiež trpezlivosťou pri počúvaní novinárskych otázok. Tento príklad ukazuje, že netreba meniť politické presvedčenie, stačí minimum – urobiť gesto smerom k slušnosti a verejnosť reaguje pozitívne.

Príde ešte doba, keď novinári smeráckemu ministrovi pripomenú staré hriechy, ale dnes muž číslo jeden v štáte udáva pokojný tón.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #politici #Robert Kaliňák #pokoj #zmierenie #atentát na Roberta Fica