Extrémna pravica sa háda

Medzi radikálnejšie subjekty s národniarskymi tendenciami patrí Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom. Do slovenského parlamentu sa jej síce podarilo dostať s ľuďmi pozbieranými z rôznych okrajových politických zoskupení, no počuť ich azda najviac a všetci prejavili ambíciu ocitnúť sa v Európskom parlamente.

23.05.2024 20:00
debata (5)

SNS nemá v Európskom parlamente svojho zástupcu, ale najbližšie má k politickej skupine Identita a demokracia (ID). Členmi frakcie ID sú aj nemecká AfD (Alternatíva pre Nemecko), rakúska FPÖ (Slobodná strana Rakúska) či česká SPD (Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura).

Práve k Okamurovi má Danko blízko, včera sa chystal vystúpiť na Václavskom námestí v Prahe na Okamurovej demonštrácii. Podujatie malo podľa SNS demonštrovať jednotu národných strán. Tá veru nie je takou samozrejmosťou. Nedávny konflikt šéfky francúzskeho Národného združenia (RN) Marine Le Penovej a spolupredsedníčky Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovej je toho dôkazom.

Le Penová patrí medzi výrazné predstaviteľky tohto spektra v Európe. Pripomeňme len, že v minulosti ju na Slovensko pozval šéf Sme rodiny Boris Kollár, ktorý je dnes už mimo hry. Dôvodom znepriatelenia dvoch radikálnych strán malo byť okrem iného odhalenie konšpiračnej schôdzky koncom minulého roku v Postupime, na ktorej sa diskutovalo aj o vyhostení niekoľkých miliónov cudzincov z Nemecka.

Podľa Le Penovej sa mali nemeckí kolegovia jasne od názorov z Postupimu dištancovať. Jej Národné združenie uprednostnilo „riziko izolácie pred rizikom kontroverzie“. Dva týždne pred eurovoľbami sa teda RN rozchádza s AfD, ktorá bola doteraz v Európskom parlamente jedným z jej hlavných spojencov. Navyše, frakcia Identita a demokracia včera s okamžitou platnosťou vylúčila AfD zo svojich radov.

Dôvodom boli škandály týkajúce sa volebného lídra Maximiliána Kraha. Europoslanci sa neúspešne pokúšali zabrániť vylúčeniu celej strany tým, že vedeniu ID navrhli vyškrtnúť z frakcie Kraha. Podľa prieskumov to teraz vyzerá tak, že Le Penovej RN bude po týchto eurovoľbách asi najsilnejším francúzskym zoskupením v Európskom parlamente.

„V ďalšom volebnom období už s nimi nebudeme vedľa seba sedieť,“ vyhlásil ešte pred vylúčením nemeckej strany Alexandre Loubet, riaditeľ kampane RN, na čele ktorej je nová hviezda Le Penovej hnutia Jordan Bardella. Zdá sa, že ani pravicové radikálne a antisystémové strany neťahajú za jeden povraz.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Marine Le Penová #Andrej Danko #AfD #voľby do europarlamentu