Deti jedia zle a sú obézne

Každé štvrté dieťa na Slovensku trpí obezitou. Čísla sú alarmujúce. Prečo je to tak? Môžu za to naše stravovacie návyky, celá stravovacia kultúra, ktorú sme prevzali od našich predkov a teraz sme svoj jedálny lístok „obohatili“ o jedlá z fastfoodov. Naše írečité „slovenské“ - hranolčeky, vyprážaný syr, pizza, hot dog, vlasšský šalát, salámy - sme obohatili o tie americké, teda presolené hranolčeky, hamburgery, majonézové omáčky...

26.05.2024 20:00
debata (11)

Povedzme si úprimne, slovenská strava nie je práve príkladom zdravého jedálneho lístka a nebýva to ani kulinársky zázrak. Možno jednotlivé potraviny, ktoré na prípravu používame, sú v poriadku, ale kombinácia zemiakov, slaniny, od Čechov či Rakúšanov prevzatých vyprážaných rezňov a knedlí, smotanových omáčok a krémových zákuskov – najmä v nezdravom pomere a množstve – je smrtonosná.

Kým francúzska kuchyňa je „délicieuse“, naše jedlá sú takpovediac bazálne. Hlavne nech je všetkého na tanieri veľa. Kvalita stravy v pohostinstvách, dnes v rôznych fast foodoch, je katastrofálne nízka. Uvedomíme si to vždy, keď navštívime nejakú stredomorskú krajinu. Chvíľu sa usilujeme jesť olivový olej, šaláty, ryby a potom opäť spadneme do pasce mastných, presolených a presladených pokrmov. Kedysi sa písalo o Amerike ako o krajine obéznych ľudí, no zdá sa, že ju doháňame.

Lekári upozorňujú, že obezita nie je len estetický, ale aj vážny zdravotný problém, vplýva na zdravie celého organizmu, spôsobuje problémy s krvným tlakom, ovplyvňuje fungovanie srdca, pľúc, obličiek, pečene. U dospievajúcich má tento problém ešte iný rozmer. Okrem toho, že im ničí sebavedomie, má dosah na celý život. Nie, deti z obezity nevyrastú, ako sa často mylne domnievame. Následkom môže byť napríklad cukrovka.

Podľa dát zverejnených Národným centrom zdravotníckych informácií najhoršie na tom s obezitou boli v roku 2022 deti vo veku šesť až 14 rokov v dvoch krajoch východného Slovenska. V Prešovskom išlo o 78-tisíc a v Košickom kraji o viac ako 71-tisíc detí s nadváhou alebo obezitou. Podľa dát OECD získaných v roku 2019 priamo od respondentov má nadváhu 57 percent a obezitu 25 percent dospelej populácie na Slovensku. Najvyšší čas niečo s tým robiť.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #zdravie #cukrovka #obezita #sebavedomie dieťaťa #deti a choroby