Byť europoslanec je iba dobrý džob?

Slováci a Slovenky nejavia o voľby do Európskeho parlamentu príliš veľký záujem, zato enormný záujem o kandidatúru do EP javia politici a političky vyskytujúci sa na domácej politickej scéne. Ak neurobia kariéru doma, skúsia šťastie v Bruseli.

06.06.2024 20:00
debata (13)

Zrátať si výhody vie každý. Laik si povie, niet sa čo čudovať – stačí sa pozrieť na platy a dôchodky europoslancov. Kto by o takéto čísla na svojom bankovom účte nemal záujem? No nevulgarizujme: primárnym cieľom nie je (alebo by nemalo byť) zarobiť veľa peňazí. Primárnym cieľom by malo byť urobiť pre Slovensko niečo dobré. Hlasovať za také zákony, ktoré v konečnom dôsledku zlepšia či uľahčia život občanov Európskej únie. Pričiniť sa o takú zahraničnú politiku, aby bol v Európe mier.

Pozrime sa však, či je o čo stáť, ak sa rozhodnete sadnúť si do poslaneckej lavice v Bruseli a občania vás tam vyšlú. Váš hrubý mesačný plat bude 10 075,18 eura, čo je v čistom takmer 7 854 eur. Veľa či málo? Ceny služieb, potravín a iných tovarov sú v Bruseli vyššie ako u nás. Ak si tam teda poslanec zo Slovenska nemá pripadať ako chudobný príbuzný, ktorý bude závistlivo poškuľovať po obede svojho kolegu z Nemecka či z inej západnej krajiny, mal by mať rovnaký plat ako on.

V tomto bolo treba urobiť poriadok a od roku 2009 sú platy všetkých europoslancov jednotné. Talianski europoslanci predtým totiž zarábali mesačne štvornásobne viac ako španielski a až 14-násobne viac ako europoslanci z niektorých nových členských krajín EÚ. Tomu je už koniec.

Europoslanci majú aj iné výhody, hradia im letenky do a z Európskeho parlamentu. Plus sú tu ďalšie výhody – poslanci majú na činnosti mimo členského štátu, v ktorom boli zvolení, nárok na úhradu cestovných výdavkov, nákladov na ubytovanie a súvisiacich výdavkov až do výšky 4 886 eur ročne. No a čo ešte taký europoslanec na dôchodku, tomu je len sveta žiť! Po dovŕšení 63. roku života získa totiž penziu, ktorá tvorí 3,5 % platu za každý rok vo funkcii, nie však viac ako 70 %.

Nezáviďme. Ak si má europoslanec svoj plat naozaj zaslúžiť, musí odviesť prácu, ktorá si vyžaduje istú kvalifikáciu a schopnosti – musí ovládať cudzie jazyky, naštudovať si rôzne problematiky, byť aktívny, lobovať za svoju agendu atď. Sú však aj takí, ktorí EÚ iba kritizujú a v Bruseli si to doslova len odsedia za kráľovský plat, prípadne sa postarajú o cirkus v sále vypúšťaním holubíc. A niektorí si ani neodsedia. Spomeňme si na reportáž spred niekoľkých rokov, zachytávajúcu europoslancov, ktorí sa – už pobalení, s kufrom na kolieskach – prídu do parlamentu iba zapísať a hybaj domov. Voľme teda takých, ktorí si svoj plat zaslúžia.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #europoslanci #plat europoslanca #dôchodok europoslanca