Víťazom je PS aj Smer

Víťazom volieb do europarlamentu je Progresívne Slovensko, o tom niet pochýb. Ale pravda je aj to, že vyhrali národno-konzervatívne sily. Je zaujímavé, ako si každá strana vie interpretovať výsledky volieb po svojom tak, aby to vyhovovalo jej optike a politickému sebavedomiu.

10.06.2024 20:00
debata (10)

Svojím spôsobom je skvelé, že sa z víťazstva dokážu rovnako tešiť priaznivci PS aj Smeru. A hoci sú každé voľby iné a majú svoje špecifiká, ukazuje sa istá tendencia: Progresívne Slovensko na seba nabaľuje voličov ďalších opozičných strán. To mu možno aj v budúcnosti umožní docieliť ešte lepší volebný výsledok. Ale: natoľko paralyzuje svojich potenciálnych spojencov, že nebude mať s kým vytvoriť vládu a bude odsúdené zostať v opozícii.

Alebo urobiť kompromis a spojiť sa so svojím „nepriateľom“, čo sa síce v politike robí, ale neodpustili by mu to zrejme (všetci) jeho voliči. Upozornil na to aj politológ Radoslav Štefančík. „Určite áno, treba povedať, že PS zvíťazilo, ale je to také zvláštne víťazstvo, pretože keby náhodou hľadalo nejakého partnera do spolupráce, hľadalo by ho veľmi ťažko,“ povedal.

Podobne ako líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka aj poslanec za Smer Ľuboš Blaha, ktorého voliči poslali do Európskeho parlamentu, označil voľby za veľký úspech pre vlastnú stranu. Zagratuloval Progresívnemu Slovensku, ktoré sa stalo víťazom „aspoň nominálne“, no pripomenul, že ak si pozrieme celkový počet poslancov za Slovensko, sú v menšine.

„Ich progresivistický pohľad je v ťažkej menšine,“ vraví Blaha a má vlastne pravdu. PS má najviac percent, ale do europarlamentu sa dostali najmä ľudia, ktorí majú na mnohé veci iný pohľad. Bude preto zaujímavé sledovať, čo dokáže PS v Bruseli presadiť aj vzhľadom úspech extrémnej pravice z iných krajín EÚ. Vylúčené nie je ani to, že sa v niektorých otázkach názory PS a Smeru zblížia.

Znie to možno neuveriteľne, ale ak človek pozoroval, ako si v relácii Téma na TA3 hrkútali a navzájom gratulovali poslankyňa Zora Jaurová z PS a poslanec za Smer Dušan Jarjabek, nevyzeralo to tak nereálne. Obaja však zdôrazňovali, že im ide iba o novú politickú kultúru, no zotrvávajú na svojich politických postojoch a v tomto zmysle chcú aj naďalej súperiť.

Progresívne Slovensko dosiahlo veľký progres. Ak sa však nezamyslí nad svojimi potenciálnymi partnermi, hrozí mu osud HZDS alebo Smeru. Bude síce najsilnejšie, ale nebude vedieť zostaviť vládu.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Ľuboš Blaha #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #eurovoľby 2024