Koalíciu čaká audit. Ani jedna strana nemôže dostať všetko. O čo sa teraz hrá?

Ešte pred eurovoľbami sa dal predseda SNS Andrej Danko počuť, že by 15. júna pri inaugurácii prezidenta Petra Pellegriniho už rád videl nového predsedu NR SR. Po pondelňajšom rokovaní koaličnej rady, kde malo padnúť rozhodnutie, je však všetko inak. Predsedu spoznáme až na konci leta, možno v septembri.

11.06.2024 19:00
debata (10)

Naďalej panujú nezhody. Hlas trvá na koaličnej zmluve a nominácii ministra investícií Richarda Rašiho, SNS by rada videla na tejto stoličke svojho predsedu Andreja Danka. Zo svojich požiadaviek ani jedna strana zatiaľ neustúpila ani o piaď. No po neúspešných eurovoľbách obe strany trochu vychladli. Hlas totiž získal iba zhruba polovicu hlasov (7,2 %) ako v parlamentných voľbách a národniari zažili debakel a ocitli sa hlboko v poli porazených s necelými dvoma percentami (v septembri získali vyše 5 %).

Po prezidentských voľbách je to pre Danka druhý neúspech v krátkom čase. V takejto pozícii rozhodne nie je rozumné, aby si šéf národniarov práve teraz nárokoval predsednícku stoličku v parlamente. Mohlo by to byť kontraproduktívne, vzbudiť búrku nevôle.

No sú tu aj iné dôvody. Totiž nech už dopadne voľba akokoľvek, nevyjde to ani jednu stranu lacno. A také dôležité obchody si vyžadujú koaličnú radu v plnej sile. V pondelok to tak nebolo. Robert Fico sa stále lieči zo zranení po atentáte, Hlas viedol už nový predseda Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa musí v koaličnej rade trochu oťukať. Preto si koaličné strany dali pauzu do konca letných prázdnin.

Hlas, ani SNS si po eurovoľbách nemôžu dovoliť príliš vyskakovať, no zároveň sa potrebujú zviditeľniť. Stolička predsedu NR SR nebude zadarmo, bude nutný výmenný obchod.

Navyše na práve začínajúcej júnovej schôdzi NR SR je vyše 120 bodov, niektoré veľmi zásadné. Parlament musí prelomiť veto prezidentky napríklad v zákone o strategických investíciách, ktorý bude mať mimoriadny význam pre vývoj celej krajiny (má urýchliť výstavbu vo verejnom záujme, napríklad diaľnic).

A v druhom čítaní je aj zákon, podľa ktorého sa má RTVS transformovať na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Už mesiace vzbudzuje v spoločnosti veľké emócie. Ani v koalícii (zvlášť v Hlase) s ním nie je každý úplne vnútorne stotožnený. Na rad príde aj balík neľahkých šetriacich opatrení na konsolidáciu verejných financií. Slovensko má najvyšší deficit v celej EÚ, treba niečo robiť.

Stále je o čo hrať, čo vymieňať. SNS nemôže dostať všetko: predsedu v parlamente, transformáciu RTVS (nového riaditeľa) či dobrovoľné vylúčenie Slovenska ako jedinej krajiny z novej pandemickej zmluvy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Je to medzinárodná hanba. S tým nemôžu súhlasiť nielen voliči Hlasu a časti Smeru, ale ani vrcholní predstavitelia týchto strán. Hlas takéto excesy môžu úplne zničiť. A pokiaľ sa Smer prikláňa pri voľbe predsedu NR SR k SNS, musí mať na pamäti, že nového prezidenta bude potrebovať pri iných nomináciách, napríklad riaditeľa SIS.

Ani Hlas, ani SNS si po eurovoľbách nemôžu dovoliť príliš vyskakovať, no zároveň sa potrebujú zviditeľniť. Ak nechcú ísť do úplného rizika a otvárať koaličnú zmluvu bez vidiny toho, či sa na konci opäť dohodnú, je múdrejšie si cez leto urobiť audit, kto čo za necelý rok dosiahol. Stolička predsedu NR SR nebude zadarmo, bude nutný výmenný obchod (aký?). Bez posvätenia Roberta Fica je vylúčený. Preto najprv treba počkať na návrat premiéra.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #koalícia #Hlas #Andrej Danko #predseda Národnej rady #Štvrtá Ficova vláda