Dobrá správa pre Ukrajinu! G7 jej pomôže

Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Kanada, Japonsko a Európska únia. Predstavitelia krajín G7 sa stretávajú v talianskej Apúlli, aby okrem iného prerokovali ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu. Dobrá správa pre nášho vojnou skúšaného suseda je, že sa predbežne dohodli zabezpečiť Ukrajine do konca roka 50 miliárd dolárov, ktoré získajú s pomocou zmrazených ruských aktív.

13.06.2024 20:00
debata (7)

Nie je to málo, aktíva majú hodnotu 325 miliárd dolárov a výnosy z úrokov by mali slúžiť ako zábezpeka na získanie pôžičky pre Kyjev v hodnote do 50 miliárd dolárov.

Slovenská vláda už dala najavo, že je Ukrajine pripravená pomáhať, nie však vojensky. V tomto zmysle sa viackrát vyjadril premiér Robert Fico. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ to pri návšteve Slovenska v apríli tohto roku zobral na vedomie a po stretnutí so slovenskou vládou hovoril o „konštruktívnej spolupráci“. Je pekné, že pomôžeme aj my. Ale predsa len, finančná a vojenská injekcia, ktorú nedávno získala Ukrajina od USA a ďalšia, ktorá sa jej črtá od G7, je to, čo by krvácajúca a vyčerpaná krajina potrebovala teraz akútne najviac.

Vojnu si nikto nevymyslel, vojna nie je niečo, čo kohokoľvek na svete teší. Prináša utrpenie a smrť. Skazu – nech by ju ktokoľvek akokoľvek ospravedlňoval. Treba preto konať. Ak by niekto váhal, či je to správne, predstavme si, že by sme sa v podobnej situácii ocitli my. Empatia a solidarita by mali byť najzákladnejšími vlastnosťami bohatých a vyspelých spoločností, ale nielen tých. Všetkých, ktorí si ctia demokraciu.

Nie, neznamená to, že chceme podporovať vojnu. Je to výraz solidarity a hlbokej ľudskej empatie, ak sa nechceme len prizerať, ako ruská armáda valcuje krajinu, ktorej obyvatelia by opäť radi žili svojimi všednými starosťami, ale zároveň ďalej bránia svoju vlasť, pretože sú oddanými vlastencami. „Vo svojom úsilí podporovať Ukrajinu a ukončiť nezákonnú vojnu (ruského prezidenta Vladimira) Putina musíme byť v tejto dôležitej chvíli rozhodní a tvoriví," vyjadril sa britský premiér Rishi Sunak, ktorého krajina už pomohla. Humanista to nemôže cítiť inak.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #USA #Ukrajina #G7 #vojna na Ukrajine