Bude Peter Pellegrini silným prezidentom?

Peter Pellegrini nie je nepopísaný list, v politike je už takmer 20 rokov. Má svojich fanúšikov, o čom svedčí výsledok prezidentských volieb, a je aj dosť tých, ktorí od neho nemajú vôbec žiadne očakávania - môže vraj len príjemne (alebo nepríjemne) prekvapiť.

16.06.2024 19:00
debata (33)

Nadviažuc na toto konštatovanie – nový prezident už na úvod príjemne prekvapil, svojím inauguračným prejavom. Nemusia ho tak čítať všetci – a ani ho tak všetci nečítajú – ale popri povinnej jazde o spájaní spoločnosti mal prejav momenty, ktoré nie sú bezvýznamné. Prezident napríklad vyjadril empatiu s osudom Ukrajiny a utečencov pred vojnou, medzi historickými udalosťami neopomenul august 1968 a november 1989. A hoci používal čítacie zariadenie, opäť dokázal, že je výborný rečník.

Nie, nedá sa odfiltrovať všetko, čo kedy politik vykonal a povedal, s kým ťahal za jeden povraz, ale teraz sa začína písať história Petra Pellegriniho ako prezidenta Slovenskej republiky. Objavujú sa už úvahy o tom, či bude využívať inštitút vetovania zákonov, ako to robili Andrej Kiska a Zuzana Čaputová. Niežeby bolo povinnosťou prezidenta oponovať parlamentu, ale v tomto buďme realisti: Peter Pellegrini bol ešte donedávna súčasťou vládnej koalície, dvíhal ruku za jej zákony.

Je málo pravdepodobné, že bude mať odrazu so schválenými zákonmi zásadný problém. Človek sa nemení zo dňa na deň, ale často sa v tejto súvislosti spomína bývalý prezident Michal Kováč, ktorý sa z podporovateľa Vladimíra Mečiara postupne prerodil na jeho najväčšieho nepriateľa.

Nie je tiež nepodstatné, že prezident dal hneď v prvý deň rozhovor RTVS, v ktorej niektorí koaliční politici vidia dobre že nie najväčšie zlo, a ďalší deň poskytol dlhšie interview verejnoprávnej televízii priamo v Prezidentskom paláci.

Reč prišla aj na zákon o novej STVR. Prezident sľúbil, že v paláci zákon pozorne preštudujú. Verejnosť bude zvedavá aj na jeho postoj k potvrdeniu Pavla Gašpara na čele SIS a k „lex atentát“. Pellegrini tvrdí, že nikdy nepodpíše niečo, čo by malo výrazne zasiahnuť do práva zhromažďovať sa. Dodáva, že demokraciu si musíme chrániť.

Nemajme od novej hlavy štátu prehnané očakávania. Stačilo by, keby prezident stál jasne na strane Európskej únie a NATO, čo zatiaľ deklaruje. Do paláca vykročil dobre.

Skúsení pozorovatelia tvrdia, že prezidentské prejavy sú len rozprávkami pre malé deti a všetky tie reči o spájaní a o človeku na prvom mieste sú len „kecy“. Pellegrini však tvrdí, že chce byť silným prezidentom, prezidentom, ktorého bude cítiť. Má ambíciu veci ovplyvňovať. Priaznivcom Zuzany Čaputovej a Igora Matoviča dobrý nebude, no mohol by nebyť hanbou pre Slovensko. Žiada sa povedať: tak mu v tom mu pánboh pomáhaj.

© Autorské práva vyhradené

33 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Peter Pellegrini #inaugurácia prezidenta #inauguračný prejav