Summit o Ukrajine je prvou lastovičkou

Summit o Ukrajine, ktorý sa konal vo Švajčiarsku, je azda aspoň prvým krokom k mieru. Rôzne strany ho čítajú rôzne. Ruská strana, ktorá je iniciátorom konfliktu, má tú drzosť, aby výsledky summitu zhodnotila ako „zanedbateľné“ či „nulové“.

17.06.2024 20:00
debata (26)

Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova summit ukázal, že rokovania bez Ruska sú zbytočné. Aby sme lepšie porozumeli (alebo, naopak, vôbec neporozumeli), Rusko vraj naďalej zostáva „otvorené dialógu“ a bude naďalej tlmočiť svoje stanovisko.

No a ako znie toto stanovisko? Netreba trikrát hádať. Putin chce, aby sa Ukrajina vzdala ambície stať sa členom NATO a aby stiahla svojich vojakov z Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, na ktoré si Moskva nárokuje. Inými slovami, aby sa Ukrajina vzdala časti svojho územia – aby skrátka kapitulovala. Doteraz to boli podmienky pre Kyjev neprijateľné a Putin to veľmi dobre vie.

O potrebe mieru sa hovorí čoraz častejšie a aj tí, ktorí sú na strane Ukrajiny, už pripúšťajú nutnosť rokovať. V tomto zmysle sa nedávno vyjadril český prezident Petr Pavel a viacerí si všimli, že sa svojím postojom priblížil k stanovisku slovenského premiéra Roberta Fica.

Ten sa viackrát vyjadril v tom zmysle, že síce odsudzuje napadnutie Ukrajiny, ale konflikt nemožno ukončiť vojenskou cestou. A tu je práve kameň úrazu. Tí, ktorí tak vehementne volajú po okamžitom mieri, majú v skutočnosti na mysli, aby sa Ukrajina vzdala.

Český prezident vo Švajčiarsku ocenil, že prevažná väčšina krajín vyjadrila podporu základným zásadám medzinárodného práva. „Časom musí nastať fáza, keď si za stôl zasadnú aj zástupcovia Ruska,“ pripomenul aj Pavel, lebo je to logické. No dodal – presne to, čo mnohí neradi počujú – že sa tak nemôže stať za podmienok neprijateľných pre napadnutú krajinu, nerešpektujúcich Chartu OSN a najmä právo na sebaobranu, suverenitu a teritoriálnu integritu.

Náš čerstvo inaugurovaný prezident letel na iný summit, do Bruselu, zastúpiť premiéra Roberta Fica a diskutovať o obsadení hlavných pozícií v inštitúciách EÚ. Vo Švajčiarsku nás teda reprezentoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Aj podľa neho je summit dôležitým krokom k mieru, ale opäť: do riešenia by sa mali zapojiť obe strany konfliktu.

Záver? Sme tam, kde sme boli. Teda Ukrajina je stále tam, kde bola, čiže vo vojne. Zatiaľ to vyzerá tak, že o mieri všetci len hovoria, ale kým sa Rusi neumúdria, mier sa nekoná. Niektorí si však mier predstavujú ako „Hurvínek válku“.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #mier #Ukrajina #vojna na Ukrajine #summit o Ukrajine