Ak by sa mu to podarilo, bol by to jeho prvý zahraničnopolitický úspech. Šefčovič, ktorý by sa v ďalšom období stal opäť eurokomisárom, patrí k tým najskúsenejším v Európskej únii. Zastával v nej viaceré významné pozície, ovláda dobre cudzie jazyky.
A treba povedať, že úloha eurokomisára mu svedčí viac, ako by mu bola svedčala rola prezidenta Slovenskej republiky. Mimochodom, hoci sa v roku 2019 na cirkus s prezidentskou kampaňou podujal, nikdy celkom nepresvedčil, že to myslí úplne vážne. Mal napokon šťastie, že ho Zuzana Čaputová porazila, pretože v Bruseli sa cíti ako ryba vo vode. Keď poskytuje rozhovor francúzskej televízii, redaktorka ho oslovuje „Maros Sefkovič“ a on už si zrejme zvykol. Jeho remeslom je diplomacia, nie domáca politika.
Hlavné slovo ohľadom rozdeľovania portfólií v budúcej exekutíve EÚ bude mať nový šéf alebo nová šéfka eurokomisie a potom Európsky parlament, ktorý nominácie na eurokomisárov schvaľuje. Bude teda na šéfovi či šéfke Európskej komisie, aby rozhodli, s akým tímom bude presadzovať európske priority v nasledujúcich piatich rokoch.
Šefčovič by si prial, aby predsedníčkou EK zostala Ursula von der Leyenová a jej šance sú veľké. Favoritom na post predsedu Európskej rady je portugalský expremiér António Costa zo Strany európskych socialistov a dipolomaciu EÚ by mohla mať pod palcom estónska premiérka Kaja Kallasová. S oboma nomináciami vraj však môže mať Slovensko problém – a to je priestor pre vyjednávanie.