Pellegrini lobuje za „Sefkoviča“

V Bruseli sa budú rozdávať karty. Prezident Peter Pellegrini sa vybral do Bruselu vyjednať pre Maroša Šefčoviča tie najlepšie. Ako sám povedal, jeho cieľom nie je blokovať určité nominácie, ale skôr vyjednať niečo za niečo.

18.06.2024 20:00
debata (11)

Ak by sa mu to podarilo, bol by to jeho prvý zahraničnopolitický úspech. Šefčovič, ktorý by sa v ďalšom období stal opäť eurokomisárom, patrí k tým najskúsenejším v Európskej únii. Zastával v nej viaceré významné pozície, ovláda dobre cudzie jazyky.

A treba povedať, že úloha eurokomisára mu svedčí viac, ako by mu bola svedčala rola prezidenta Slovenskej republiky. Mimochodom, hoci sa v roku 2019 na cirkus s prezidentskou kampaňou podujal, nikdy celkom nepresvedčil, že to myslí úplne vážne. Mal napokon šťastie, že ho Zuzana Čaputová porazila, pretože v Bruseli sa cíti ako ryba vo vode. Keď poskytuje rozhovor francúzskej televízii, redaktorka ho oslovuje „Maros Sefkovič“ a on už si zrejme zvykol. Jeho remeslom je diplomacia, nie domáca politika.

Hlavné slovo ohľadom rozdeľovania portfólií v budúcej exekutíve EÚ bude mať nový šéf alebo nová šéfka eurokomisie a potom Európsky parlament, ktorý nominácie na eurokomisárov schvaľuje. Bude teda na šéfovi či šéfke Európskej komisie, aby rozhodli, s akým tímom bude presadzovať európske priority v nasledujúcich piatich rokoch.

Šefčovič by si prial, aby predsedníčkou EK zostala Ursula von der Leyenová a jej šance sú veľké. Favoritom na post predsedu Európskej rady je portugalský expremiér António Costa zo Strany európskych socialistov a dipolomaciu EÚ by mohla mať pod palcom estónska premiérka Kaja Kallasová. S oboma nomináciami vraj však môže mať Slovensko problém – a to je priestor pre vyjednávanie.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba