Číre papalášstvo. Futbalová ministerská zábavka za naše peniaze

Opoziční politici radi kritizujú maniere svojich kolegov, ktorí sú pri moci. No keď sa potom oni dostanú ku kormidlu, správajú sa často rovnako. Moc totiž náramne chutí, ako to trefne vystihol spisovateľ Ladislav Mňačko.

18.06.2024 19:00
Igor Daniš aktual Foto:
Igor Daniš
debata (45)

Nebolo to tak dávno, čo sa dnešní vládni politici, ešte keď sedeli v opozičných laviciach, rozhorčovali nad nočným vyprázdňovaním baru na výstave Expo v Dubaji Richardom Sulíkom a jeho kompániou (aj s nezabudnuteľnými Geissenovcami). Keď sa nakoniec nočný záťah dostal na svetlo sveta, bránil sa, že nemal na výber, drahý alkohol sa musel vypiť, inak by prišiel navnivoč. Smiešne a úbohé.

A spomeňme si na pravidelné víkendové lietanie prezidenta Andreja Kisku z Bratislavy do Popradu a späť. V dobrej pamäti tiež máme neočakávaný silvestrovský výlet do Drážďan vtedajšieho premiéra a dnes prezidenta Petra Pellegriniho. Bránil sa, že išiel podporiť koncert slovenského umelca.

Podobný argument použili teraz traja ministri – vnútra Matúš Šutaj Eštok, práce a sociálnych vecí Erik Tomáš a školstva Tomáš Drucker – a podpredsedovia NR SR Peter Žiga a Andrej Danko, keď si vyrazili na futbalový zápas do nemeckého Frankfurtu. Prečo nie, ale nemali cestovať normálnou linkou a zaplatiť si všetky náklady z vlastného vrecka? Vládny špeciál totiž nie je zadarmo. Let vraj vyšiel až na 30– tisíc eur. To všetko máme teraz zaplatiť z našich daní (presnejšie ministerstvá a NR SR zo svojich rozpočtov).

Končí sa školský rok, nemohol rezort školstva radšej tisíce eur darovať deťom, ako ich vyhodiť na zábavku ministra? Či ministerstvo sociálnych vecí darovať tisícky eur tým najchudobnejším a najzraniteľnejším?

Ministerstvo vnútra sa bráni, že je normálne, keď vládni činitelia zájdu povzbudiť našich reprezentantov. Áno, to je pravda. No tu nešlo o nejaký dôležitý vyraďovací finálový zápas, či o boj o medailu na olympiáde, ktorá sa čoskoro uskutoční v Paríži. A vraj vládnych predstaviteľov pozval Slovenský futbalový zväz a UEFA (organizátor šampionátu). No prečo potom tieto nie práve chudobné organizácie neuhradia cestovné náklady a nechajú mastný účet zatiahnuť nás všetkých?

A naspäť sa zviezol aj bratislavský župan Juraj Droba zo SaS (dlhé roky jeden z najbližších spolupracovníkov spomínaného Sulíka). A prečo leteli aj dvaja štátni tajomníci či zo dvadsať štátnych úradníkov? Azda tam plnili nejakú dôležitú úlohu, alebo sa len zviezli, keď bolo voľné? Nakoniec treba podotknúť takú maličkosť, že zodpovedný minister športu Dušan Keketi ako reprezentant vlády sa dopravil vopred vlastnou cestou.

Politicky to má ešte ďalšie rozmery. K výletu sa nepripojil žiadny vrcholný politik Smeru. Nečudujme sa, Robert Fico si dáva v strane na takéto zbytočné maniere pozor. Naopak, v lietadle sa zviezli bývalí predstavitelia Smeru, dnes už Hlasu. Otec zakladateľ strany Peter Pellegrini ich „opustil“ a oni akoby stratili kompas a dozor, mysleli si, že všetko je dovolené. A zaujímavosťou je, že ich „kumpánom“ bol predseda SNS, s ktorým sa teraz handrkujú o post predsedu parlamentu. Že by ten boj nebol až taký horúci (ako naznačil nepriamo v rozhovore v Sme aj Braňo Ondruš)? No potom by mali druhú najvyššiu ústavnú funkciu obsadiť čo najskôr.

Končí sa školský rok, nemohol rezort školstva radšej tisíce eur darovať deťom, ako ich vyhodiť na zábavku ministra? A rezort vnútra nakúpiť chýbajúci výstroj pre policajtov? Či ministerstvo sociálnych vecí darovať tisícky eur tým najchudobnejším a najzraniteľnejším? Akým príkladom sú vládni činovníci pre celú spoločnosť?

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #futbal #futbalová reprezentácia #Peter Žiga #Andrej Danko #Tomáš Drucker #Erik Tomáš #Matúš Šutaj Eštok #papaláši