STVR štartuje bez riaditeľa. Prednosť dostali letné prázdniny

Je dobojované. RTVS k 1. júlu zaniká, prichádza STVR. No nie tak celkom. Čaká nás prechodné obdobie, ktoré veľa napovie a bude skúšobným testom pre celú koalíciu. Ale poďme po poriadku.

21.06.2024 19:00
debata (40)

Je úplne legitímne, že keď si významná časť politickej scény myslí, že informovanie zo strany verejnoprávneho médiá je hrubo nevyvážené a neobjektívne, tak sa rozhodne zjednať nápravu. Ak sú títo politici pri moci, je to ich povinnosťou. Najmä ak ich voliči sú nespokojní s úrovňou RTVS (média všetkých občanov) a vo voľbách požadovali nápravu. No zmeny k lepšiemu sa dali vykonať aj v medziach súčasnej legislatívy prostriedkami, ktoré sú k dispozícii, alebo novelizáciou zákona.

Súčasná koalícia sa rozhodla pre radikálny krok. Najprv chcela RTVS rozdeliť na televíziu a rozhlas, ako to bolo v minulosti. Lenže keď zistila, že by takáto operácia bola finančne a organizačne náročná i kontraproduk­tívna, rozhodla sa RTVS zrušiť a založiť takmer identickú STVR.

Je verejným tajomstvom, že hlavným motívom celého manévru bola výmena riaditeľa Ľuboša Machaja. Koalícia mu kladie za vinu mnohé veci, zvlášť v oblasti spravodajstva. No RTVS – ako sa mylne domnievajú mnohí občania tohto štátu – nerovná sa politické spravodajstvo: tvorí zhruba 25 % obsahu (produktu) verejnoprávneho média. RTVS zachytáva rôzne iné oblasti spoločnosti (kultúra, menšiny, veda, regióny), informuje o oblastiach, ktoré sú komerčne nevýhodné, vyrába filmy apod. Nanešťastie, samotná RTVS až nedávno rozbehla propagačnú kampaň o všetkom, čo robí.

Koaliční politici budú mať cez leto šancu ukázať, či im skutočne záleží na lepšom verejnoprávnom médiu v prospech nás všetkých, alebo iba na ich úzkoprsých politických záujmoch.

Ak sa spravodajstvu a publicistike vyčíta, že nie sú dostatočne pluralitné, nezaznievajú všetky hlasy v spoločnosti, ako napríklad počas pandémie, keď vraj chýbalo objektívne informovanie, tak niektorí koaliční politici až školácky zavádzajú, pretože počas pandémie (jar/2020 – jar/2022) bol riaditeľom televízie (do augusta 2022) Jaroslav Rezník, nominant konzervatívneho krídla Smeru (ktorého členom bola väčšina politikov Hlasu) a SNS.

A pred ním na stoličke riaditeľa sedel v rokoch 2012 – 2017 Václav Mika, nominant jednofarebnej vlády Smeru, presnejšie vtedajšieho ministra kultúry Marka Maďariča. Mnohé sporné a kontroverzné procesy (produkčné, programové, finančné) – za ktoré je Machaj kritizovaný – boli nastavené dávno pred ním jeho predchodcami.

No to nie je všetko. Hoci koalícia volá mesiace po rýchlej náprave, nového riaditeľa tak rýchlo nespoznáme. Najskôr až koncom októbra. Dovtedy bude STVR v určitom vákuu, riadená štatutárom. Je pravdou, že nájsť kandidáta na túto funkciu zvnútra (pozmeňovák pri schvaľovaní zákona dovoľuje ho dosadiť aj z vonkajšieho prostredia, mimo RTVS…), ktorý sa vyzná vo fungovaní RTVS, nebude až taký problém. Prečo štatutár a nie čo najskôr nový riaditeľ, keď sa po ňom mesiace naliehavo volá?

Jednoducho preto, že najprv treba navoliť nových členov novej rady, ktorá ho bude voliť. Tí majú mesiac na prihlásenie a až potom ich poslanci môžu odobriť. Lenže prichádzajú letné prázdniny a naši poslanci zasadnú do parlamentných lavíc až v septembri. Až potom noví členovia rady môžu vyhlásiť výberové konanie na nového riaditeľa STVR. Keďže štatutár má obmedzené právomoci, je v ohrození programová štruktúra jesenného vysielania. Čo uvidíme na obrazovkách STVR?

Alebo si poslanci vstúpia do svedomia, počas letných horúčav si ukroja zo svojho pohodlia a mimoriadne zasadnú a vymenujú nových členov rady čo najskôr? V stávke je osud STVR. Koaliční politici budú mať šancu ukázať, či im skutočne záleží na lepšom verejnoprávnom médiu v prospech nás všetkých, alebo iba na ich úzkoprsých politických záujmoch. Počkajme si.

© Autorské práva vyhradené

40 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #koalícia #verejnoprávne médiá #ľuboš machaj #Štvrtá Ficova vláda #STVR