Na voľné soboty môžu Gréci zabudnúť

Nečudovali by sme sa, ak by sa Gréci na leto veľmi netešili. Od prvého júla totiž vstupuje do platnosti zákon, podľa ktorého môžu niektoré priemyselné a výrobné prevádzky a spoločnosti poskytujúce služby nariadiť zamestnancom šesťdňový pracovný týždeň. Vláda chce takto riešiť nedostatok pracovných síl. Počas európskej dlhovej krízy odišlo z Grécka niekoľko stotisíc zamestnancov a tí krajine chýbajú.

24.06.2024 20:00
debata (7)

O tom, že Gréci budú musieť zaviesť 6-dňový pracovný týždeň, sa hovorilo už pred dvanástimi rokmi. Grécko malo presadiť šesťdňový pracovný týždeň, aby malo šancu na ďalšiu finančnú tranžu z druhého balíka finančnej pomoci. Požiadavku údajne Aténam predložila takzvaná trojka – Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.

Pred niekoľkými rokmi, pri schvaľovaní tzv. eurovalu, keď mala EÚ pomôcť Grékom pri riešení finančných problémov, sa niektorí politici o Grékoch nelichotivo vyjadrovali ako o lenivých. Gréci sú pritom jedným z najpracovitejších národov na svete.

Podľa OECD ročne pracujú 1 886 hodín, čiže o 250 hodín viac ako Slováci a o viac ako 500 hodín v porovnaní s Nemcami. Sú ochotní pracovať viac za menej peňazí v porovnaní s obdobím pred ekonomickou krízou. Priemerná mesačná mzda je v Grécku na úrovni 1 250 eur, čiže o 200 eur menej ako na Slovensku.

Pri predstave, že by sme na Slovensku mali zaviesť 6-dňový pracovný týždeň, asi nejedného Slováka obchádzajú mdloby. Pracovať áno, ale odtiaľ potiaľ, Slováci a Slovenky sa už učia chrániť si svoj voľný čas. Je to napokon celosvetový trend – pracovný týždeň sa skôr skracuje. Hovoril o tom aj premiér Robert Fico.

Ešte v januári sa vyjadril v tom zmysle, že Slovensko by mohlo v krátkom čase patriť ku krajinám, ktoré zavedú štvordňový pracovný týždeň. Povedal to na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose s tým, že najprv by išlo iba o experiment.

Ale sú aj iné trendy. Ruské združenie podnikov vyzvalo minulý rok v máji ministerstvo práce, aby zvážilo prechod na šesťdňový pracovný týždeň, nech môžu lepšie čeliť následkom západných sankcií.

Generácia dnešných päťdesiatnikov si z detstva dobre pamätá pracovné soboty. A pamätáme si aj to, ako sa tieto soboty na niektorých pracoviskách flákali. Dávno už bolo preč nadšenie 50. rokov, keď si pracujúca mládež s jasotom vyhŕňala rukávy. Historici vedia, že voľné soboty sa nepresadzovali ľahko. Ako dobre, že dnes nežijeme v Grécku a túto krásnu krajinu môžeme navštevovať len ako turisti počas letných dovoleniek. Niet nad voľný šábes.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Gréci #šesťdňový pracovný týždeň #pracovné soboty