Tisov koniec

Konečne. Po 30 rokoch už po Tisovi nebude pomenovaná ulica vo Varíne. Teda nie hneď, obec by mala názov zmeniť do pol roka. Pomenovanie ulice po prezidentovi slovenského vojnového štátu, ktorý sa hlásil k Hitlerovmu režimu, bolo hanbou pre celé Slovensko.

27.06.2024 20:00
debata (104)

Prokurátor podal pre rozpor so zákonom už koncom mája 2022 obci Varín protest proti Všeobecne záväznému nariadeniu o určení a zmene názvu ulíc a iných verejných priestranstiev. Márne, obecné zastupiteľstvo mu nevyhovelo. Za zrušenie zahanbujúceho názvu hlasovala len jedna poslankyňa. A tak sa prokurátor Generálnej prokuratúry obrátil so žalobou o vyslovenie nesúladu Všeobecne záväzného nariadenia so zákonom na Krajský súd v Žiline. Výsledok už poznáme, Správny súd v Banskej Bystrici vyhovel.

Staršie generácie zažili zmeny názvov ulíc veľakrát. Generácia dnešných päťdesiatnikov vie, že ich rodičia a starí rodičia používali ešte komunistami zrušené názvy a ani po rokoch si nezvykli. Nám ako deťom bolo však prirodzené, že sme mali Ulicu obrancov mieru či Ulicu Čs. armády. A po novembri '89 prišla ďalšia zmena. Tá však len uviedla veci do normálu. Niektoré názvy sa vrátili, iné sa zmenili úplne, najstaršia generácia však ešte možno stále hovorí o „Malinovského“.

No dôvod na to, aby bola ulica kdekoľvek na Slovensku pomenovaná po vojnovom zločincovi, neexistuje. Vždy tu budú obdivovatelia a obhajcovia Dr. Jozefa Tisa a historici môžu diskutovať o tom, že išlo o kontroverznú postavu. Prokurátor však jasne pripomenul, že nežijúca osobnosť, po ktorej je nazvaná ulica, musí byť vnímaná výrazne pozitívne. V opačnom prípade by to vraj mohlo vyvolať dojem, že negatívne pôsobenie Jozefa Tisa schvaľujeme.

V spore o premenovaní ulice nakoniec rozhodol argument o Tisovom odsúdení a o jeho poprave v apríli roku 1947. Stále budú niektorí ľudia Tisa velebiť, ale na tom, že to nie je osoba, ktorá je „vnímaná výrazne pozitívne“, sa azda zhodneme. Postaviť Tisovi oltár či pomníček jeho priaznivci môžu – ale doma v obývačke. Na druhej strane, v Želovciach, Šoporni a v Jelke dodnes pretrvala Gottwaldova ulica.

© Autorské práva vyhradené

104 debata chyba
Viac na túto tému: #Tiso #Varín #Tisova ulica