RTVS je mŕtva, nech žije STVR?

Sen vládnej koalície sa splnil. Tým, že prezident republiky Peter Pellegrini urýchlene, priam bleskovo podpísal zákon o STVR, stará verejnoprávna RTVS zanikla, a tým pádom môže vzniknúť televízia podľa predstáv tých, čo dnes vládnu.

01.07.2024 20:00
debata (21)

Nevedia sa dočkať najmä predseda SNS Andrej Danko a Roman Michelko z SNS – ten dokonca nadšene vo videu na sociálnej sieti avizoval, že už čoskoro nebudeme na obrazovkách vidieť Jančkárovú a Makaru – moderátorov diskusnej relácie O 5 minút 12. Potom sa za svoje výroky ospravedlnil. No vieme si predstaviť, že v prvom prípade platilo – čo na srdci, to na jazyku.

Nie celkom sú pochopiteľné náreky tých, ktorí plačú za RTVS. Áno, bola to pozerateľná televízia, redaktori spravodajských a diskusných relácií neboli „aktivistickí“, ako tvrdia koaliční politici (napokon, rebelanti odišli už na protest proti Rezníkovi) a Machaj nebol Matovičov človek. Ak je Machaj liberál, Matovič je predsa konzervatívec.

Mladšia generácia to možno berie inak, ale my, čo odjakživa „slovenskú televíziu“ považujeme stále tak trochu za štátne (a tým pádom za akési nemastné-neslané) médium, sme ju vždy vnímali s miernym dešpektom. Nevedno, či je to vyššou kvalitou vysielania Českej televízie alebo tým, že od nej máme väčší odstup, ale tam s jej „verejnoprávnym“ charakterom problém nemáme.

Nie že by sa všetci tí riaditelia od novembra '89 nesnažili, ale zásadným spôsobom sa slovenskú televíziu nikomu nepodarilo zmeniť k lepšiemu. Taký detail: pôvodné relácie o umení, najmä o literatúre, úplne vymizli. A niežeby RTVS nevysielala aj dobré filmy, ale ponuke ČT2 konkurovať nedokáže. No isteže, je to otázka vkusu.

Druhá vec je, že to, čo sa chystá teraz, hrozí – súdiac podľa vyjadrení predstaviteľov vládnej koalície – katastrofou. Už v samotnom zákone sa skrývajú riziká, preto ho opozícia napáda na Ústavnom súde. Ak sa niektorí nádejali, že Pellegrini zákon nepodpíše, svedčí to o ich veľkej politickej naivite. Asi o takej, akú prejavili vtedy, keď s ním chceli čo by s predsedom Hlasu vládnuť a ponúkali mu post premiéra.

„Skončila sa éra, kedy opozícia a médiá zakričali a hlava štátu sa postavila na ich stranu bez ohľadu na záujmy verejnosti,“ uviedla strana Smer. Inými slovami, začala sa éra, keď vládna koalícia zakričí a hlava štátu sa postaví na jej stranu. Je to pochopiteľné, každý chvíľku ťahá pílku a teraz skrátka ťahá pílku niekto iný. Vládna koalícia si konečne môže zakričať: RTVS je mŕtva, nech žije STVR!

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Andrej Danko #Peter Pellegrini #Roman Michelko #ľuboš machaj #STVR