Nechá sa Fico zlákať Orbánom a Babišom? Urobil by nateraz hrubú chybu

V nedeľu Viktor Orbán, Andrej Babiš a Herbert Kickl, predseda Slobodnej strany Rakúska, založili vo Viedni novú frakciu v Európskom parlamente - Patrioti za Európu. Okamžite sa začalo špekulovať, či sa nepridá aj Robert Fico. Je to vôbec reálne? Čo by z toho mal? Neuškodilo by mu to viac, ako prospelo?

02.07.2024 19:00
debata (92)

Dohady sa rozbehli najmä preto, že po vytvorení vlády s SNS Strana európskych socialistov (PES) pozastavila na jeseň Smeru i Hlasu členstvo. Následne tak spravila vtedajším trom poslancov Smeru aj socialistická frakcia v europarlamente. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom čase zmeniť. No pri vyjednávaní o podpore opätovného vymenovania Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku EK a portugalského socialistu a expremiéra Antónia Costu za predsedu Európskej rady si naša vláda, presnejšie Smer a Hlas, mala za ústretovosť na revanš pýtať prinavrátenie členstva v PES.

Fico s Pellegrinim určite urobia všetko, aby obe strany boli prijaté do socialistickej rodiny. No v Smere nemôžu zakrývať, že myšlienky a hodnoty, ktoré vo Viedni prezentovali Orbán s Babišom vo Vlasteneckom manifeste pre európsku budúcnosť, sú viacerým špičkám strany veľmi blízke. Boj proti globalizácii, ďalšej federalizácii EÚ, centralizovanému európskemu štátu riadenému z Bruselu, za väčšiu suverenitu štátov, za väčšiu bezpečnosť únie, za lepšiu ochranu vonkajších hraníc pred nelegálnymi migrantmi, proti „jedovatej“ zelenej politike, za právo veta, za „mierové“ spolunažívanie národov: presne v duchu Orbánovho trumpistického hesla „Make Europe Great Again“.

Aký zmysel by malo pre Smer teraz vstupovať do tejto frakcie? I keď hodnotovo sa v mnohom zhodnú, na rovinu povedané – žiadny. Fico by u voličov prišiel o dlhodobo budovanú nálepku ľavičiara.

No sú tieto myšlienky na európskej pôde niečím novým? Nie. Veď ich v europarlamente šíria frakcie Identita a demokracia (členom boli rakúski slobodní) i Európski konzervatívci a demokrati (členmi boli napr. ODS a SaS). Fidesz bol v roku 2021 vyhodený z najväčšej frakcie ľudovcov a ANO si „priadlo“ s Macronovým hnutím Spolu vo frakcii Obnovme Európu. Chcú maďarský premiér a český expremiér tieto dve frakcie rozbiť? O čo im ide?

Na odpoveď na túto otázku si budeme musieť počkať. Patrioti za Európu síce majú dostatok poslancov na založenie frakcie, pripojiť sa však musia strany ešte zo štyroch krajín. Bude to portugalská Chega a Salviniho Liga severu? Lenže ani to nebude stačiť. Orbán láka poľskú stranu Právo a spravodlivosť. Lenže po napadnutí Ukrajiny Ruskom sa bývalí blízki spojenci Orbán a Kaczynski rozkmotrili. A ktovie, ako by poľskí konzervatívci vychádzali s liberálmi z ANO? Pridá sa aj španielska krajne pravicová strana Vox, víťaz holandských volieb Strana za slobodu či vládni švédski demokrati?

Orbán rozohral hru o prevzatie líderstva medzi populistickými stranami. Pridajú sa aj ťažké kalibre Le Penovej Národné združenie a Meloniovej Bratia Talianska? Bez nich bude nová frakcia hrať iba druhé husle.

Aký zmysel by malo pre Smer teraz vstupovať do tejto frakcie? I keď hodnotovo sa v mnohom zhodnú, na rovinu povedané – žiadny. Fico by u svojich voličov prišiel o dlhodobo budovanú nálepku (rurálneho) sociálneho demokrata. Na druhej strane Orbán i Babiš začínali politickú kariéru ako liberáli… Fico pokojne môže hrať dvojakú hru: hlásiť sa k socialistom, vyhadzovať im na oči ignoranciu a v kuloároch si smerácki europoslanci môžu dohadovať politické obchody (vzájomnú podporu) s orbánovcami a babišovcami.

© Autorské práva vyhradené

92 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Viktor Orbán #Andrej Babiš #Smer #Európsky parlament #krajná pravica #populisti #Hlas #Strana európskych socialistov