Unavení pediatri

Keď máte choré dieťa, chcete mať lekára poruke aj vo večerných hodinách. Pohotovosť bola odjakživa vymoženosť, ktorú rodič využil, ak dieťa ochorelo alebo sa mu zhoršil stav mimo riadnych ambulančných hodín.

03.07.2024 19:00
debata (2)

V posledných rokoch sa však detská pohotovosť javí v niektorých mestách ako luxus a štát pohotovosti ruší. Najnovšie sa mali zrušiť pohotovosti v 15 mestách, no štát jednu zachránil. Dôvodom rušenia je nedostatok pediatrov. A tak sa pohotovosť z Galanty presunie do Dunajskej Stredy, v rámci Košíc sa pohotovosť presúva na košickú Polikliniku Sever, Medzilaborce do Humenného, Myjava do Skalice, Nové Mesto nad Váhom do Trenčína, Piešťany do Trnavy, Ružomberok do Dolného Kubína, Sabinov do Prešova a Senica do Skalice.

Z pohľadu rodiča je to strata komfortu, za pohotovosťou budú musieť ľudia – navyše s chorými deťmi – cestovať ďalej, a to sa nikomu nemôže páčiť. Na druhej strane, pediatri sa dlhodobo sťažujú na preťaženosť. Tvrdia, že čakárne sú vo večerných hodinách prázdne. Navyše voľno, ktoré si lekári za službu na pohotovosti môžu čerpať, si nemajú kedy uplatniť, keďže ich je nedostatok a v ambulanciách by chýbali. Treba sa asi zmieriť s tým, že rušenie, resp. spájanie pohotovostí je trend. Nie, situácia sa tak skoro nezlepší, práve naopak, od novembra zaniknú aj pohotovosti v Dubnici nad Váhom, v Kráľovskom Chlmci, v Partizánskom, v Pezinku a v Šali.

Problém s prestarnutými pediatrami nie je nový, najvyšší čas, aby štát riešil problém od jeho podstaty, a nie rušením pohotovostí.

Ak sa na vec pozeráme z pohľadu hospodára, teda štátu, je to opatrenie logické: ak služba nie je často využívaná, jej prevádzkovanie je naozaj luxusom – radšej nech sú lekári oddýchnutí a fungujú naplno cez deň. Ale dá sa na to pozrieť aj inak: odborníci často upozorňujú, že ľudia by nemali chodiť na pohotovosť s hlúposťami alebo s ťažkosťami, s ktorými sa mohli obrátiť na lekára počas riadnych ordinačných hodín. Na jednej strane sú teda ľudia vyzývaní, aby pohotovosti nepreťažovali, na druhej je ich nižšia vyťaženosť argumentom na ich zrušenie.

Problém s prestarnutými pediatrami nie je nový, najvyšší čas, aby štát riešil problém od jeho podstaty, a nie rušením pohotovostí, teda namieste sú skôr opatrenia na to, aby mladých pediatrov pribúdalo.

Už minulý rok upozorňovala hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu Elena Prokopová, že napríklad v takom veľkom meste, ako sú Piešťany, je deväť primárnych pediatrov a všetci sú v dôchodkovom veku. 70-ročný alebo starší lekár dokáže ťahať ambulanciu ešte pár rokov, kým vychová svojho nástupcu, ale ak má ešte aj slúžiť na pohotovosti, radšej pôjde do dôchodku a nemôžme sa mu čudovať.

Pretože platí – pre dobrotu na žobrotu. Ak sa o 1,1 milióna detí stará 980 ambulantných pediatrov a ich priemerný vek je 60 rokov, „soudruzi“ asi niekde urobili chybu. No združovanie pohotovostí je podľa Prokopovej nástroj, aby sa starostlivosť pre deti zachovala. A podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej by sa dali zriadiť tzv. doplnkové pohotovosti s kratšími ordinačnými hodinami.

Obyvatelia oravského mesta Námestovo si však môžu vydýchnuť. Detská pohotovosť, ktorá sa mala sťahovať do Trstenej, tu napokon zostane. Rozhodla o tom teraz vláda na výjazdovom zasadnutí v Zákamennom. Kde inde, ako na Orave. Zrejme zafungoval lobing.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pohotovosť #pohotovostné ambulancie #Zuzana Dolinková #pediatri