Cyril, Metod a tí druhí

Z osláv príchodu Cyrila a Metoda sa tešia kresťania a tí druhí sa tešia tiež, lebo majú voľno. Keď sme sa na sviatočný deň pozreli zhora, naskytol sa nám bizarný obrázok.

07.07.2024 20:00
debata (56)

V Nitre sa konala celonárodná cyrilometodská púť, omšu celebroval Talian, arcibiskup Nicola Girasoli, apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku. Osláv sa zúčastnili aj štátni predstavitelia, prezident Peter Pellegrini sa modlil. Všetko prenášala verejnoprávna televízia, ktorá už len chvíľu ponesie názov a logo RTVS, pretože od momentu, keď zákon o novom médiu STVR Pellegrini podpísal, stará televízia prestala existovať. Mimochodom, staré logo sa vládnej koalícii nepáčilo, pretože bolo „ružovučké“ a nové logo bude už čoskoro.

Ministerka kultúry bola hviezdou týchto dní nielen pre rozruch okolo novej štátnej televízie. Blysla sa tiež vyjadrením v istom rozhovore, že „my heterosexuáli vieme tvoriť budúcnosť, lebo tvoríme deti“. Európa podľa nej vymiera, nerodia sa nové deti, „pretože je tu pretlak LGBTI“ a je vraj zvláštne, že sa to týka akurát „bielej rasy“. Potom, aby ministerka vyjadrila, kam patrí a aké sú jej korene, sa ukázala v myjavskom kroji na festivale Východná a z návštevy festivalu vzniklo aj pôsobivé video so sugestívnou pesničkou.

Český kardinál Dominik Duka, ktorý sa na púti v Nitre prihováral prítomným aj po slovensky, a takisto vatikánsky nuncius Girasoli, ktorý tiež statočne lámal slovenčinu, boli síce veľkým lákadlom pre davy fanúšikov Cyrila a Metoda, ale zlatý klinec prišiel až večer, počas osláv na Devíne. Prvý raz po atentáte sa tam totiž na verejnosti objavil premiér Robert Fico.

Normálnosť bola podľa neho daná duchovným dedičstvom Cyrila a Metoda. Progresívne ideológie sa podľa neho šíria ako rakovina a keby bol zdravý, pridal by sa k Orbánovi, ktorý išiel navštíviť Putina. A tým je obrázok sviatočných dní a dnešného Slovenska dokončený.

© Autorské práva vyhradené

56 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Devín #cyril a metod #Dominik Duka #oslavy Cyrila a Metoda #púť v Nitre #Girasoli