Poisťovňa zase v dlhoch

Ak ste poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a nebodaj jej dlhujete nejaké to euro, viete, že pri vymáhaní dlhu sa poisťovňa správa veľmi asertívne. Napriek tomu, že máte riadny splátkový kalendár a splácate ho, máte nárok len na základné zdravotné ošetrenie a všetky lieky si hradíte sami.

08.07.2024 20:00
debata (2)

Nie div, že je poisťovňa pri vymáhaní dlhov taká nekompromisná. Tento rok očakáva stratu vo výške 169 miliónov eur. Nie je to však nič nové pod slnkom, Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate každý rok. Nielen ona, týka sa to aj súkromných poisťovní, hoci tie sú na tom o niečo lepšie. A keď štát tej svojej pomôže a nejaké peniaze jej prihodí, súkromné poisťovne sa ozývajú, že by pomoc chceli tiež. Má však štát pomáhať súkromným poisťovniam? Našli by sa argumenty za aj proti.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) očakáva, že Všeobecná zdravotná poisťovňa má v rukáve účinné riešenia, aby zvrátila nepriaznivý stav vecí. Ide o to, aby problém s financiami negatívne nepocítili poistenci alebo tí, čo zdravotnú pomoc poskytujú. Problém by sa však nemal hasiť až ex post, mal by sa riešiť už pri tvorbe rozpočtu, keďže sa pravidelne opakuje.

Úrad preto víta úmysel ministerstva zdravotníctva zriadiť radu pre rozpočet zdravotníctva, ktorá sa bude finančnými otázkami poisťovní systematicky priebežne zaoberať. No viac ako rada pre rozpočet by asi pomohli zdroje, pretože kde nič nie je, tam ani smrť neberie.

Keďže problém s nedostatkom peňazí v poisťovniach je opäť na stole, tie teraz žiadajú štát o dofinancovanie minimálne vo výške 300 miliónov eur, a to ešte tento rok. Inak vraj budú musieť pristúpiť k radikálnym obmedzeniam zdravotnej starostlivosti. Pacientom sa iste zdá, že už teraz je zdravotná starostlivosť dosť obmedzená, takže ťažko si predstaviť, že by to mohlo byť ešte horšie.

Poisťovne sa vraj usilujú šetriť, ale spotreba liekov a zdravotníckych pomôcok stúpa, čo nedokážu ovplyvniť. Sú len dve možnosti: buď budeme zdravší, alebo štát si už pri rozdeľovaní peňazí lepšie vypočíta, koľko bude musieť na chorých minúť.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dlhy #VšZP #ministerstvo zdravotníctva #ÚDZS #dlhy poisťovní