Nebojte sa Mélenchona

„Kto je to Mélenchon?“ dostala som otázku, keď som priniesla správu o nečakanom víťazstve Nového ľudového frontu vedeného Jeanom-Lucom Mélenchonom.

09.07.2024 20:00
debata (10)

Len o stupeň lepšie ako otázka „Čo je to tá Mélenchon“? kladená na Slovensku počas posledných francúzskych prezidentských volieb, v ktorých Mélenchon skončil tretí.

Nie že by každý v našom prostredí musel poznať detaily francúzskej politickej scény. Predsa však to upúta pozornosť, najmä ak ide o ľudí, ktorých trápi, že nám ľavicová politika chýba a ktorým úprimne odľahne pri správe, že to radikálna nacionalistická pravica v zásadnej európskej krajine ani tentoraz nedotiahla do totálneho víťazstva. V súvislosti s nízkou znalosťou západnej (nielen) francúzskej ľavicovej scény sa však nedá ignorovať, ako sa o politike informuje.

Čudovať sa, že ľudia niektoré veci ignorujú, je pri selektívnej informovanosti podobne naivné, ako sa čudovať, že sa zľaknú, keď sa z hlavných správ z čista jasna dozvedia, že Nepoddajné Francúzsko „akéhosi“ Mélenchona je vlastne oveľa väčší extrém, ako nefalšovaný lepenovský fašizmus a arabofóbia povýšená na boj proti migrácii. Ak k tomu dodáte, že Mélenchon je na strane Palestíny (teda „Arabov“), je vymaľované. Kovaný antisemita, to je logické, nie?

Áno, pri neznalosti sa najmä v postkomunistickom teréne manipuluje a vyvoláva strach účinnejšie: nepochybne mnohí uveria, že plán zvýšiť minimálnu mzdu, zrušiť Macronovu dôchodkovú reformu, stabilizovať ceny základných potravín či viac zdaniť bohatých je väčší zločin dláždiaci cestu do neslobody, než akú reprezentujú nefalšovaní autokrati.

V tom, pravdaže, nejde o to, či je bývalý člen Socialistickej strany (PS), neskorší zakladateľ Nepoddajného Francúzska a trojnásobný kandidát na prezidenta v ľavicovej koalícii dokonalým zjavom. Zaujímavejšie je skôr to, prečo sa toľko rokov Mélenchonovho politického pôsobenia francúzsky politický boj úspešne väčšinovo prezentoval len ako boj medzi Le Penovou a Macronom.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Marine Le Penová #Jean-Luc Mélenchon #Nepoddajné Francúzsko #parlamentné voľby vo Francúzsku