Bidenovská tragédia

„Poznám jednu skratku, je síce dlhšia, ale zato menej pohodlná.“ Výrok sa pripisuje duchaplnosti Oscara Wilda. „Poznám jedného kandidáta, je síce starší, ale zato senilnejší,“ môžu parafrázovať mnohí, ktorí prednedávnom podstúpili muky sledovania predvolebnej diskusie dvoch kandidátov na prezidenta USA.

10.07.2024 20:00
debata (9)

Niežeby sa chýry o upadajúcom mentálnom zdraví Joea Bidena nešírili už dávno. Keď sa však pred televíznymi kamerami stretol s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý je všeobecne a Bidenom osobitne považovaný za existenčnú hrozbu pre demokraciu v USA, oslabená viera v demokraciu sa otriasla naposledy. Je vôbec možné, že oproti megalomanskému, do seba zahľadenému vulgárnemu starnúcemu republikánskemu predátorovi, u ktorého sa nedá rozlíšiť, ktoré slovo myslí vážne a ktoré prilieta na perutiach milosrdnej demencie, posadia demokrati ako protikandidáta súčasného prezidenta?

Prvým naozaj masívnym spochybnením Bidenovej kompetencie bola vo februári správa špeciálneho radcu o Bidenovom narábaní s utajovanými informáciami v čase, keď bol viceprezidentom. Robert K. Hur po októbrovom rozhovore s Bidenom vo vyšetrovaní dospel k záveru, že Biden je „dobromyseľný starý muž so zlou pamäťou“, z ktorého správania by sudcovia zrejme nedokázali určiť, či si svoje konanie vôbec uvedomoval. Biden na „urážku“ reagoval pohotovo – jeho roztržitosť vraj bola spôsobená čerstvým teroristickým útokom Hamasu. Vzápätí si však egyptského prezidenta zmýlil s mexickým.

Bolestný trapas habkajúceho Bidena v dueli s našuchoreným narcisom si v priamom prenose mohla pozrieť takmer celá planéta. O Hurovom názore už pochybuje málokto. Ako cituje New York Times z denníka The Times, na otázku, či si dokážeme predstaviť Bidena na rovnocennom stretnutí s Vladimirom Putinom, jeden z jeho poradcov vágne odpovedal – neviem.

Otázka je, prečo Bidenovo okolie trvá na jeho integrite. Alebo má práve takto vyzerať najlepšia správa o o slobodnom sve­te?

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #prezidentské voľby USA 2024