Okamžite sa naňho vrhajú členovia ochranky a chránia ho vlastným telom. Kto si v noci zo soboty na nedeľu zapol správy na niektorej spravodajskej stanici, videl, ako exprezidenta nakladajú do auta a zábery mu mohli byť povedomé. Podobné sme mohli vidieť na Slovensku asi pred dvoma mesiacmi. Vtedy útočník vystrelil na premiéra Roberta Fica, teraz mladý atentátnik na Donalda Trumpa.
Nedávno v Handlovej, teraz pri meste Butler v Pensylvánii. Ďalší atentát. A opäť na politika, ktorý nevystupuje ako „baránok“. Trump s krvavým uchom, so zaťatou päsťou a s americkou zástavou v pozadí získal najlepší predvolebný plagát, zatiaľ čo Biden tie svoje, kritizujúce Trumpa, stiahol.
Dalo by sa povedať, že v USA majú atentáty na prezidentov svoju tradíciu, výstrely na premiéra Slovenskej republiky boli o to šokujúcejšie, že v týchto končinách k podobným útokom dochádza zriedkavo, na Slovensku vlastne prvýkrát.
Či už sme sympatizantmi Roberta Fica a Donalda Trumpa, alebo nie, zhodneme sa v tom, že je dobré, že prežili. Tak ako u nás násilie odsúdili nielen koaliční, ale aj opoziční politici, v USA tak ihneď po atentáte na svojho rivala urobil prezident Joe Biden.
Môžeme mať diametrálne rozdielne názory, môžeme si nadávať, môžeme niekedy zvýšiť hlas a použiť v zápale diskusie ostrejšie slová, ale fyzické násilie do politiky nepatrí – v USA ani na Slovensku. Ak sa tak predsa len stalo v krátkom časovom úseku dvakrát po sebe, objavujú sa úvahy, že oba prípady majú spoločného menovateľa: vyhrotenie nenávistnej atmosféry ako súčasť politického boja.
Dobre, poďme sa pozrieť na ďalšie paralely a spoločné znaky útokov. Robert Fico na sociálnej sieti tvrdí, že je to „ako cez kopirák“. Určite však nemožno súhlasiť s jeho nenávistným záverom, že útočníkovi by stačilo čítať niektoré naše médiá, aby dostal chuť „urobiť poriadok“ s neposlušným bývalým prezidentom USA.
Premiérovi iste nemožno závidieť jeho zranenia a fakt, že sa ocitol v ohrození života, dá sa pochopiť aj jeho hnev a frustrácia, no napriek tomu, čo zažil, predsa by mal len vážiť slová a nezvaľovať vinu za atentáty na slovenské médiá.
Vytvárať dojem, že existuje akési progresívno-demokratické sprisahanie proti populárnym politikom, je nezodpovedné.
Čítajte viac Svetoví lídri sú šokovaní a odsudzujú atentát na Trumpa. Scenár ako cez kopirák, reagoval FicoAle áno, isté podobné znaky tu sú. Bude to tým, že atentáty páchajú narušené osobnosti, nie normálni ľudia, ktorí sa stali „obeťou propagandy“. Vystreliť na politika môže mladý aj starý pomätenec. Ten americký mal 20 rokov. Podobne ako slovenský atentátnik šesťdesiatnik Cintula nebol politicky vyhranený. Registrovaný ako republikánsky volič daroval predtým 15 dolárov aktivistickej skupine ActBlue, ktorá pomáha demokratickým politikom.
Nechajme bokom, že Ficovi a Trumpovi prinesú atentáty politické body, nikto im zranenia nepraje. Čo je horšie, v Pensylvánii vrah zasiahol nevinných ľudí a jeden zaplatil životom. Ako cez kopirák určite nie je postup americkej a slovenskej ochranky, v Pensylvánii sme mohli vidieť, ako má zásah vyzerať. Ale nehrajme sa na FBI, ochranku vyhodnotia kompetentní. Je však tragédiou, že pri likvidácii politických protivníkov sa ľudstvo vracia k stredovekým metódam, keď ľudský život akoby nemal žiadnu cenu.
Čítajte viac Zinscenované? Po atentáte na Trumpa sa začali raketovo šíriť konšpirácie. Polícia mala o strelcovi echo krátko pred útokom