Hoci sa čaká na prejav Donalda Trumpa na republikánskom sneme, ktorý sa koná od pondelka, samotný exprezident už prezradil, že celý prejav prekopal. Z pôvodnej reči zameranej najmä proti prezidentovi Joeovi Bidenovi a jeho administratíve upustil. Trump priznal, že telefonát od jeho hlavného súpera Bidena ho dojal. Už to niečo naznačuje. Aké slová Trump nakoniec zvolí, sa dozvieme neskôr, no už dnes môžeme predpovedať, že v kampani nastáva zásadný zlom – obrat od rozoštvanej spoločnosti k zmieru. Spojené štáty, rovnako ako Slovensko a iné západné štáty, zmierenie potrebujú ako soľ. Aj keď mnohým to nehrá do karát.
Trump si dobre uvedomuje, že smrti unikol len vďaka veľkému šťastiu až zázraku. Takáto skúsenosť zásadne mení každého človeka. Republikánsky exprezident môže ukázať prívetivejšiu tvár. A môže to byť napodiv aj v takej tragickej situácii dobrý marketingový ťah. Ak sa totiž doteraz hovorilo, že Trump je hrozbou pre demokraciu a éterom lietali strašidelné až apokalyptické varovania, exprezidentov skromnejší a prívetivejší tón môže demokratom zobrať všetok vietor z plachiet.
Menej radikálny a teatrálny a viac predvídateľný Trump v kontraste s chátrajúcim Bidenom môže zmeniť preferencie nemalej časti centristických voličov.
Pretože strach z Trumpa bol jediným motívom, prečo sa demokrati zomkli okolo fyzicky i mentálne menej výkonnejšieho Joea Bidena. Vek sa na ňom prejavuje čoraz viditeľnejšie. Ak sa Bidenov vek stával hlavnou témou volieb, atentát na Trumpa to mení. Menej radikálny a teatrálny a viac predvídateľný Trump v kontraste s chátrajúcim protikandidátom môže zmeniť preferencie nemalej časti centristických voličov.
A premenou republikánsky kandidát nemusí nič stratiť. V nábožensky až príliš presiaknutej krajine totiž fanatickí stúpenci a vyznávači považujú Trumpa za nového spasiteľa Ameriky. Radikálov živených sprisahaneckými teóriami, ktorým sociálne siete nekladú žiadne zábrany (práve naopak) v rozvíjaní ich fantázie, a len sa to nimi hemží, môže síce prípadná Trumpova premena odradiť, no to by sme iba privítali.
Atentát poukázal ešte na dve skutočnosti. Rovnako ako na Slovensku zlyhala ochranka. Nedostatočne zabezpečila všetky objekty (strechy, hangáre) a polícia lajdácky zareagovala na upozornenia miestnych na strelca. To je skutočne škandálne. Rovnako ako na Slovensku sa ukázalo, že obeťou násilia sa nemusia stať iba tzv. demokratickí politici (aktivisti), ale aj tzv. populisti – útočiť môže aj druhý tábor (v USA pravicoví extrémisti zaútočili na Kongres v januári 2021 a pred dvoma rokmi sa nepodaril únos bývalej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej).
Bičovanie vášní na jednej i druhej strane, ako sa ukazuje, nikam nevedie. Ani strašenie a kriminalizácia politických súperov (nielen v USA a SR, ale aj inde, napr. momentálne v Pakistane). Politici by si mali uvedomiť, že zbytočné burcovanie sympatizantov a maľovanie apokalyptických scenárov sa končí len a len tragédiou. Dúfajme, že neúspešný atentát na Trumpa povedie k sebareflexii a následnému obratu. „Šponovaním lana“, vyhrocovaním atmosféry či mimopolitickými krokmi (žalobami) sa súper nedá poraziť, iba zradikalizovať – on, jeho voliči i celá spoločnosť. Už by to mohlo stačiť.