No obyčajný občan nie celkom dobre chápe, čo sa vlastne deje, prečo naraz ten zhon. Zrazu tu opäť máme veľké divadlo, silné slová, obviňovania. Podstata sporu uniká. Totiž len pred dvomi týždňami Ústavný súd SR vydal stanovisko, že novela trestných kódexov je až na malé výnimky v súlade s ústavou. Presnejšie: zo 435 bodov boli protiústavné len štyri body (napr. tresty prepadnutia majetku či spätného otvárania dohôd o vine a treste pri „kajúcnikoch“).
Je to jasný debakel pre opozíciu, ktorá pre novelizáciu Trestného zákona zvolávala protesty a priam s neochvejnou určitosťou tvrdila, že zmeny sú protiústavné. Nestalo sa. Namiesto toho, aby sa odišla hanbiť do kúta, po dvoch týždňoch na koalíciu opäť vyťahuje výrazy ťažkého kalibru: babráctvo, amaterizmus, spackaná novela. Akoby sme skutočne žili v dvoch rôznych svetoch.
Samozrejme, opozícia má sväté právo robiť svoju legitímnu opozičnú politiku a s vládou sa nemaznať, keď je na to dôvod. Potiaľ je to v poriadku, no mala by vedieť, koľko bije a nie zbytočne nafukovať, zveličovať a preháňať. Pretože obyčajný človek aj tak nerozumie tomu, o čo ide – nuansy paragrafov ho vôbec nezaujímajú. Kto sa má vyznať v tom, aká dlhá má byť premlčacia doba, či horná hranica odňatia slobody má byť šesť, sedem alebo osem rokov. Má byť povinná či nepovinná?
Je leto, aj bežní ľudia majú právo na dovolenky a oddych od politiky. No naši politici si myslia, že jediné, po čom občania túžia, sú oni, a bez ich predvádzania sa unudia k smrti. Je to však presne naopak.
Jedna strana tvrdí, že dôležité je, koľko z „lupu“ (aj z daňových podvodov, DPH) vráti „špekulant“ späť do našej či európskej kasy, a koľko nie: podľa toho mu sudca vymeria výšku trestu. Druhá strana vraví, že je to úplne inak. Atď. Je to búrka v pohári vody.
Padajú obvinenia, že sú ohrozené európske peniaze (eurofondy) na Slovensku, že nám hrozia sankcie, že identická sprenevera či zneužitie slovenských a európskych peňazí sa trestajú úplne odlišne. Opozícia hovorí o dvojakom metri, koalícia o dezinformáciách. Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) si nekladie servítku pred ústa a hovorí o hrubej lži a klamstve. Ako dodatok len tak prenikne správa, že vytýkané nedostatky Európskou komisiou boli podľa ÚS v súlade s ústavou. Problém má Slovensko s Európskou komisiou.
A koalícia tvrdí, že ani to nie je pravda, iba opoziční politici chodia do Bruselu žalovať a šíriť dezinformácie. Možno, no poslanci i vláda prostredníctvom vysokých štátnych úradníkov majú rovnaké možnosti a môžu euroúradníkom v Bruseli na stôl vyložiť svoju pravdu. Takých sporov medzi komisiou a Slovenskom (i inými členskými štátmi) bolo už neúrekom.
Koniec koncov bežným občanom môžu byť tieto žabomyšie spory, ktoré sa dajú v pokoji vyriešiť, ukradnuté. Je leto, aj oni majú právo na dovolenky a oddych od politiky. No naši politici – z jedného i druhého tábora – si myslia, že jediné, po čom občania túžia, sú oni, a bez ich predvádzania sa unudia k smrti. Je to však presne naopak.