Fio bankaFio banka

Vzdelanie by malo byť ako hudba. No vzdelávajú ešte univerzity?

V rodinnej pozostalosti som natrafila na listy súrodencov. Mladší brat, ktorý sa chcel stať staviteľom, sa sťažoval najstaršiemu bratovi, že načo sa má učiť to alebo ono, keď on tak či tak chce ísť na univerzitu študovať len to svoje staviteľstvo.

18.07.2024 20:00
debata (10)

Najstarší brat, ktorého predtým zbavili možnosti študovať na akejkoľvek vyššej škole v Uhorsku, zo svojho univerzitného exilu za hranicami malému bračekovi výchovne, no svedomite vyčistil žalúdok: Predovšetkým, napísal mu, ak chceš ísť na „univerzitu“, lepšie by ti bolo používať na to pekné slovenské slovo „všeučilište“. Hádam by si tak lepšie pochopil, čo všetko univerzitné vzdelanie obsahuje, a to bez ohľadu na to, aké bude tvoje hlavné zameranie. Univerzitne vzdelaný človek je – v preklade – človek vzdelaný všestranne. Jedine tak môže porozumieť svetu, a zároveň lepšie, odovzdanejšie vykonávať svoje povolanie, svoje poslanie pre seba, okolie a spoločnosť. Inak je to strata času.

Podobný prístup mal napríklad i slávny severoamerický architekt Frank Lloyd Wright. V jeho komunitnej škole Taliesin budúci architekti povinne hrávali na hudobnom nástroji, okopávali zemiaky, tesárčili, piekli chlieb, skladali a recitovali poéziu. „Neznášam profesionálnych kresličov,“ opovržlivo frflal Wright na adresu mnohých novodobých architektov. Podľa neho domy vznikajú z podobnej myšlienky a podobným spôsobom, ako vzniká hudba: tak ako je hudobná symfónia dom postavený zo zvuku, má byť aj stavba – či akékoľvek ľudské úsilie a dielo – hudbou.

Skutočné „všeučilište“ nestanovuje hranice toho, čo je a čo už nie je poznanie; čo je a čo nie je „užitočné“. Ak naozaj považujeme vzdelanie za dôležité, má to byť nielen právo, ale aj záväzok: vyvíjať tlak na odstraňovanie tých hraníc, na vôľu vymazať otázku „na čo to komu bude“ zo slovníka. Ak by to vedeli tí, čo vzdelanie formujú, i chlieb by bol hudbou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #školstvo #ministerstvo školstva #vysokoškolské štúdium #vzdelávací systém