Kyjevský gambit. Ukrajina si podkopáva dôveru, čo sa jej môže vrátiť ako bumerang

Každá krajina by si mala vytvárať čo najpriateľskejšie vzťahy so susedmi, zvlášť ak ju jeden veľký sused brutálne napadol, čiastočne okupuje a bombarduje. Ukrajina sa však rozhodla, že Maďarsko a Slovensko potrestá. A premyslene stopla časť ruských dodávok ropy do oboch krajín.

23.07.2024 19:00
debata (101)

Urobila to, samozrejme, oveľa sofistikovanejšie. Ešte v júni zaradila ruského dodávateľa Lukoil na sankčný zoznam a tým pádom mu odňala právo prepravovať ropu cez Ukrajinu do Maďarska a na Slovensko. Nie, z Ukrajiny neprestala úplne prúdiť ropa, pretože Slovnaft dováža ropu z Ruska aj z Rosnefťu a Tatnefťu. Navyše cez ropovod Družba k nám prúdi 70 % ropy, z čoho podiel Lukoilu nie je ani 50 %. Takže výpadok je zhruba 30 %. Navyše výnimka zo sankcií EÚ na dovoz ropy z Ruska pre Slovensko, Česko a

Maďarsko vyprší koncom roka. MOL i Slovnaft sa musia dovtedy úplne preorientovať na neruskú ľahšiu ropu. No to nie je pointa. Tá je v tom, že sa netrestá Rusko ani Lukoil, pretože ruská firma – ako sa to deje s ropou i plynom už dva roky – umiestni svoje produkty niekde inde vo svete (veď za vlády Módího v Indii bolo zavedených do domácností 100 miliónov plynových prípojok). Poškodené sú však Slovensko a Maďarsko, členské krajiny EÚ. A to zámerne. I samotná Ukrajina, pretože Slovnaft pokrýva na Ukrajine trh s naftou, až 10 %. Tamojší vodiči a dopravcovia to pocítia na vlastnej koži. Ako aj my. Aký zmysel má strieľanie si do vlastnej nohy? Žiadny. Tu ide o trestanie Maďarska, Viktora Orbána, a Slovenska – čo prezradila pre Politico jedna prostoreká ukrajinská poslankyňa. Lenže potrestaná nie je vláda, ale ľud – teda občania, firmy, ekonomika.

Dúfajme, že „nedorozumenie“ sa čo najskôr vyrieši. Inak si Ukrajina zbytočne podkopáva dôveru ľudí v susedných krajinách. To sa jej môže čoskoro vrátiť ako bumerang.

Kyjev môže mať veľké výhrady voči krokom Budapešti, no to neznamená, že by mal proti Maďarsku „bojovať“. Voči Slovensku a Robertovi Ficovi nemôžu ani muknúť. Hoci Fico má často až príliš rozviazaný a štipľavý jazyk, v konečnom dôsledku podporuje všetky kroky EÚ a Ukrajine pomáhame, i keď presne nie tam, kde by si to niekto želal. No patálie s obranou slovenského vzdušného priestoru naznačujú, že sme Ukrajincom pomohli aj nad rámec našich možností. A povedzme si na rovinu, Kyjev by sa k takémuto radikálnemu kroku voči západným susedom (členom EÚ) neodhodlal, keby nedostal zelenú od špičiek EÚ.

Je pravda, že Orbán sa bez ohlásenia vybral na dobrodružnú „mierovú“ cestu do Kyjeva, Moskvy a Pekingu, ktorá bola vopred odsúdená na neúspech. Maďarsko je totiž vo svetovej politike ľahká váha. A Budapešť ju nekoordinovala s EÚ. Hoci Maďarsko je suverénna krajina, mala by v prvom rade ctiť úniovú jednotu – keď už je členom klubu. Na druhej strane, pokiaľ si v minulosti francúzsky prezident Macron dovolil zavolať do Moskvy Putinovi, určite sa nepýtal na názor malých krajín EÚ. Či v EÚ sú niektoré krajiny suverénnejšie ako iné?

Lenže Orbán kopí problémy roky. Hrá sa s Bruselom na mačku a myš. Najprv podkope právny štát, potom blokuje, vydiera a naťahuje čas, nakoniec svoje záujmy zobchoduje. Tímový hráč, jeden z nás, sa správa inak. Aj preto mu to teraz pri polročnom predsedníctve dáva únia najavo. Lenže prečo má trpieť aj Slovensko? Len preto, že Fico v mnohom Orbánovi drukuje?

Spor sa už dostal na pôdu Európskej komisie, slovenský premiér a ministri rokujú s ukrajinskými partnermi. Dúfajme, že „nedorozumenie“ sa čo najskôr vyrieši. Inak si Ukrajina zbytočne podkopáva dôveru ľudí v susedných krajinách. To sa jej môže čoskoro vrátiť ako bumerang.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 101 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Maďarsko #Robert Fico #Viktor Orbán #Rosnefť #Lukoil #ruská ropa #sankcie voči Rusku