Našťastie nás tento rok nezavalila väčšia prívalová vlna z Blízkeho a zo Stredného východu ani z Afriky. Dôvody sú viaceré. Na vonkajších i vnútorných hraniciach únie boli ešte minulý rok prijaté prísnejšie opatrenia. Iba na Slovensku, ako si dobre pamätáme, sa Ódorova vláda hanebne nemala k činu. A správy o nelegálnej migrácii za rok 2023 jasne hovoria, že počty oproti roku 2022 výrazne poklesli. Akékoľvek komplikácie odrádzajú. Najmä ak treba vydierajúcim pašerákom zaplatiť obrovské sumy – a nič z toho.
Do konca sezóny je však ešte ďaleko. „Záujemcovia“ môžu iba strategicky vyčkávať na uvoľnenie opatrení spojených s olympiádou. K poklesu prispeli aj zmluvy EÚ s Tuniskom a Egyptom o „zadržiavaní“ migrantov. Hoci takéto zmluvy (predtým s Tureckom) nie sú zadarmo, rozhodne sú lacnejším riešením ako „hasenie požiaru“ na domácej pôde. No aj tak na bulharsko-tureckej hranici pribúda počet migrantov.
Tlak sa stupňuje na hraniciach Poľska i pobaltských krajín s Bieloruskom. Minsk spolu s Moskvou úmyselne dovážajú migrantov len preto, aby by uškodili EÚ. Migrantom nechcú pomáhať – sú pre nich vhodnou zbraňou v hybridnej vojne. Aj preto Poľsko prijalo minulý týždeň zákon, ktorý policajtom uľahčuje použitie zbrane na hraniciach.
V najbližšej dobe Slovákov čakajú dramatické zmeny – myslenia i v prístupe k migrantom. Pôjde o to, či tento proces riadne zvládneme, či k nám prídu ľudia, ktorých potrebujeme a ktorí chcú pracovať.
Cudzincom sa síce bránime, no únia a zvlášť Slovensko budú v blízkej budúcnosti potrebovať masu kvalifikovaných migrantov. Nemá totiž kto robiť. EÚ už má na stole recepty, ako priamo v niektorých krajinách „kontrahovať“ vzdelanú pracovnú silu. Na Slovensku do roku 2038 budeme potrebovať na pracovnom trhu zhruba 280-tisíc nových ľudí. Domáce zdroje sú vyčerpané. Od roku 2000 sa rodí málo detí. Títo mladí ľudia teraz prichádzajú na trh práce a zároveň postupne z neho odchádzajú ich rodičia zo silných populačných ročníkov. Roztvára sa poriadna priepasť.
No to nie je koniec. Pohroma má oveľa väčšie rozmery. Počet seniorov sa tak dramaticky zvýši (aj zásluhou vyššieho veku dožitia). Kto bude ale financovať dôchodkový systém? O 15 rokov nám preto bude chýbať nie 280-tisíc, ale až 1,2 milióna pracovníkov. Momentálne na Slovensku pracuje iba 105-tisíc cudzincov. Túto priepastnú medzeru rozhodne nevyplnia iba Ukrajinci a Srbi, prípadne po zmene režimov nám kultúrne blízki Rusi a Bielorusi.
Časť medzery vyplnia na linkách roboty, ktoré postupne vytláčajú ľudí. Rast platov by mohol prilákať nemálo Slovákov pracujúcich v zahraničí. No výška platu nie je jediným lákadlom, veľa závisí aj od pracovného prostredia. A to je na Západe poznateľne prívetivejšie.
Je zrejmé, že v najbližšej dobe Slovákov čakajú dramatické zmeny – myslenia i v prístupe k mimoeurópskym (legálnym) migrantom. Teraz pôjde o to, či tento proces riadne zvládneme, či na Slovensko i do celej EÚ prídu ľudia, ktorých potrebujeme a ktorí chcú pracovať, nie tí, ktorí prichádzajú za rodinami, čiernou prácou a sociálnymi dávkami (samozrejme, okrem reálnych utečencov).