Momentálne na Slovensku chýba minimálne 470 lekárov pre dospelých. Svojho lekára nemá 280-tisíc občanov našej krajiny. Veľká časť lekárov pracuje aj v dôchodkovom veku, má viac ako 70 a niekedy až 80 rokov. Ak sa do desiatich rokov nič nezmení, všeobecného lekára nebude mať 2,5 milióna dospelých. To je alarmujúca predpoveď. Dôsledky si radšej ani nedomýšľajme.
Na to, aby medzi seba všeobecní lekári prilákali nových kolegov a sestry, spočítali, že treba zhruba 60 miliónov eur, teda iba 12 eur na jedného obyvateľa Slovenska. Skutočne na to nemáme? Už teraz župy lekárom finančne pomáhajú, ale nestačí to. Najmä v banskobystrickej a prešovskej župe čelia na vidieku skutočnej kríze. Ale ani inde nie je situácia ružová. Ako prezradil predseda ZMOS-u, primátor Partizánskeho Jozef Božik, v Trenčianskom kraji nemá lekára 12-tisíc ľudí.
Pomôcť by mal aj plán obnovy. Je v ňom vyčlenených 60 miliónov eur na založenie novej ambulancie. Lenže lekár (so sestrou) dostane na 60 mesiacov iba 60-tisíc eur. To nestačí. Prevádzka ambulancie vyjde na mesiac na 11-, 12-tisíc eur. Lekár si musí za ten čas vybudovať primeranú klientelu, aby mohol normálne prevádzkovať ambulanciu. Aj preto sa stáva, že si lekári otvoria ambulanciu v meste, pritom ľudia ho potrebujú na vidieku, kde jedna ambulancia za druhou mizne.
Ak sa do desiatich rokov nič nezmení, lekára nebude mať 2,5 milióna dospelých. To je alarmujúca predpoveď. Dôsledky si radšej ani nedomýšľajme.
Nezabúdajme, že lekárov „neživia“ poplatky, ale body za jednotlivé zdravotné výkony. Tieto body sú vlastne nejaké ceny za zdravotné úkony, ale tie najmä u mnohých špecialistov neboli aktualizované 20 i viac rokov. Až teraz sa tak deje. Akurát nástup nových „cenníkov“ sa opäť odkladá. No radšej dvakrát strihať a raz rezať, ako všetko pobabrať.
Ak si lekár počas spomínanej výpomoci nezoženie dostatok pacientov, skrachuje a peniaze bude nútený vrátiť. Združenie všeobecných lekárov pre dospelých preto navrhuje iné spôsoby, ako pomôcť začínajúcim lekárom. Hoci štát zvýšil zdravotné odvody o jedno do percento (zo 14 na 15 %), nestačí ani to, primárne sú totiž nové zdroje nasmerované do sektora nemocníc Predseda ZMOS-u by uvítal, keby mestá vyčlenili (nájomné) byty pre lekárov, sestry, učiteľov, policajtov. No pri nových bytoch by potrebovali motiváciu zo štátnej bytovej pomoci? Je to taký tvrdý oriešok?
Nesmieme zabúdať, že (mladých) lekárov lákajú aj nemocnice. Často sú im schopné ponúknuť s príplatkami oveľa zaujímavejší plat. Navyše bez podnikateľského rizika v ambulancii. Na stole je aj program, kde štát vyčlenil desať miliónov na vznik 120 ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých i deti. Zatiaľ úspešne prešlo sitom 44 uchádzačov, pripravuje sa tretia výzva. V rámci rezidentského programu sa môžu zamestnať v ambulanciách aj študenti medicíny. Riešením je tiež zamestnanie ďalšieho lekára v ambulancii. Nezanedbateľná časť mladých lekárov (žien) nechce po škole pracovať na plný úväzok, takto by sa dali prilákať do kritických regiónov.
Chýbajúci ambulantní lekári je celoeurópsky problém. Pokiaľ neprídeme s nejakou motivačnou schémou, nezaviažeme absolventov medicíny, aby zostali do atestácie na Slovensku, odídu do zahraničia a naše zdravotníctvo skolabuje. Ministerstvo zdravotníctva by preto malo vypracovať zmysluplný plán a poskytnúť nielen lekárom, ale nám všetkým, perspektívu. Bez nej sa nikam (a nikdy) nepohneme.