Po páde komunistického režimu sa priekopníkmi lobingu stali právnici. Slovenská národná rada schválila návrh zákona o advokácii už v apríli 1990. Súbežne sa narýchlo prijímali rôzne legislatívne zmeny vo federálnom parlamente, ktoré boli šité na mieru pre obhajcov novej éry po novembri 1989. A už viac ako tri desaťročia môžu trestne stíhané osoby nachádzať v paragrafoch rôzne zvýhodnenia alebo prinajmenšom medzery.
Nie je to prehnané tvrdenie. Keď pred niekoľkými rokmi zvolili za poslanca jedného z bývalých vyšetrovateľov kauzy Gorila, verejne povedal, že predtým počul o výraznom vplyve advokátov v NR SR, ale až v parlamente zistil, že je obrovský.
Čas pozrieť sa na veci, ktoré sú v platnej legislatíve absurdné.
Aspoň dva príklady. Až posledné dva-tri roky sa veľa hovorí o spornom paragrafe 363 Trestného zákona, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zastaviť trestné stíhanie. Rozoberá sa jedine pre politicky citlivé kauzy. Nikomu dovtedy neprekážalo, že § 363 platí už veľa rokov (do legislatívy sa dostal počas obdobia druhej Dzurindovej vlády).
Ďalšou špecialitou je paragraf, ktorý vyvoláva dojem cirkevného odpustku v stredoveku. Bohužiaľ, tvorí súčasť slovenského právneho poriadku v 21. storočí. Je to inštitút účinnej ľútosti (skvostný výraz). Pointa? Niekto okradne štát napríklad o milión eur formou vrátenia nadmerného odpočtu DPH, odhalia ho, ale možno sa mu vôbec nič nestane. Stačí ak „účinne oľutuje", čo znamená, že peniaze z podvodu vráti. A funguje ďalej, čistý ako ľalia.
Notári nezaostali za advokátmi. Zlatá baňa a ešte monopol! Ich počet určuje ministerstvo spravodlivosti, čiže čo i len jeden nový môže pribudnúť iba vtedy, keď sa jedno miesto uvoľní. Zdieranie dedičov má v zákone názov odmena pre notára. Ak ste napríklad dedič nehnuteľnosti v hodnote 300-tisíc eur a nejakých menších úspor, nachystajte si okolo tisíc eur. Na odmenu…
Za námahu notára, ktorý sa pozrie do katastra a požiada banky, aby mu dali vedieť, či má poručiteľ u nich peniaze alebo cenné papiere. Nasleduje rutinná slohová práca pre dediča za štvorcifernú sumu. Nehoráznosť zvýrazňuje to, že odmenu si môže zvýšiť až o 50 percent, ak jeho úkony boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné. Kým štát zrušil daň z dedičstva, naopak, notár sa teší zo zlatého vajca.
Keď premiér Robert Fico (a nielen on) hovorí, že je potrebné mimoriadne zdaniť banky alebo aj potravinové reťazce, mal by zasiahnuť tiež pri kanceláriách, na ktorých sa nachádzajú menovky s titulom JUDr. pred menom. O to ľahšie, že minister spravodlivosti je Boris Susko zo Smeru. Alebo nech sa preberie samozvaný vlajkonosič protikorupčnej zástavy Igor Matovič.
Finanční žraloci, tabakové firmy, výrobcovia alkoholických nápojov, developeri a dalo by sa pokračovať o lobistických skupinách, ktorým sa v NR SR občas nechutne vychádza v ústrety.
Je teraz síce obdobie parlamentných prázdnin, keď asi poslanci nečítajú návrhy zákonov. Ale možno je to na druhej strane vhodný čas pozrieť sa na veci, ktoré sú v platnej legislatíve absurdné. Niekedy až ako nádor na spoločnosti.