A potom sú takí, ktorí považujú poistné udalosti za také málo pravdepodobné, že na poistenie rozhodne nechcú míňať peniaze. Alebo to nepovažujú za dôležité a poistiť sa jednoducho zabudnú.
Či už poisťovniam neveríte, alebo beriete poistenie na ľahkú váhu, môžete na to doplatiť. Na Slovensku v týchto dňoch rezonoval prípad študenta Denisa, ktorý žil v Hongkongu a odtiaľ sa vybral do Číny, no bez poistenia platného pre toto územie. Ocitol sa v kóme a jeho dopravu domov na Slovensko napokon zabezpečil štát vládnym špeciálom na vlastné náklady. Rovnako boli na štátne útraty prevezení ďalší dvaja pacienti z USA.
Podľa odborníkov z oblasti poisťovníctva sú práve liečebné náklady kľúčové. Približne polovicu všetkých poistných udalostí nahlásených z cestovného poistenia tvoria ochorenia alebo úrazy a s tým súvisiace liečebné náklady na ošetrenie a hospitalizáciu, vo vážnejších prípadoch na repatriáciu pacienta. Priemerná suma za lekárske ošetrenie sa pri ochorení pohybuje na úrovni 650 eur, pri ošetrení úrazu môžete na dovolenke zaplatí aj okolo 1¤600 eur.
Ak sa chystáte na cestu do zahraničia, výdavkov máte toľko, že sa vám vynakladať ďalšie peniaze jednoducho nechce, najmä ak si pomyslíte, že väčšinou sa vám na cestách nič nestalo a peniaze na poistné boli „zbytočne vyhodené“. Pre tých poverčivých: platí vraj pravidlo, že ak sa nepoistíte, podvedome sa usilujete vyhnúť akýmkoľvek zdravotným problémom. Nezabúdajte však, že platí aj iný zákon, zákon schválnosti. Ak sa nepoistíte, ako naschvál sa vám niečo stane a účet v nemocnici bude mastný.