Pogromy v čase high-tech

Keď 17-ročný chlapec zavraždí tri deti, pokúsi sa zabiť aj ďalšie a ako protireakcia vypukne masová vlna rasového násilia pripomínajúca vojnu, možno to nie je najpokojnejšia chvíľa na rozoberanie miery zodpovednosti zo strany majiteľov sociálnych médií a vplyvu roky trvajúcich ekonomických politík na rozpad sociálnej kohézie.

07.08.2024 20:38
debata (3)

Priamych vykonávateľov zločinu chce každý vidieť v base, nepriami tak môžu ľahšie udávať lekcie poriadku a nič nemusieť meniť. Presne niečo také sa teraz deje vo Veľkej Británii.

Polícia zatkla okolo 400 ľudí z rozzúreného ultrapravicového davu, ktorý sa po vražde dievčat (6, 7, 9 rokov) rozhodol riešiť otázku „farebných“. Za frustráciu, ktorou trpia, sa rozhodli pomstiť fašistickým zanietením. Počas posledného víkendu vrcholilo rozbíjanie áut, bitky s políciou, prepadávanie obchodov, knižníc a mešít pokusom o pogrom v hoteli Holiday Inn Express v Rotherhame, kde boli niektorí utečenci dočasne ubytovaní. Medzitým sa niekde celkom stratila informácia, že neplnoletý vrah nebol ani moslim, ani prisťahovalec. Angličan „prvej generácie“ – rovnako ako niektoré z jeho obetí a zamýšľaných obetí – narodený kresťanským rwandským rodičom. To však nie je pointa.

Británia ohlásila vytvorenie 500 nových väzenských miest, bývalý šéf protiteroristických jednotiek Neil Basu žiada posudzovanie „surovcov a zbabelcov“ ako teroristov a premiér Keir Starmer sa zaviazal riešiť on-line beztrestnosť a zvýšiť využívanie technológie priamej identifikácie tvárí. Veľké technologické firmy si môžu mädliť ruky sťa funebráci na divokom Západe, biznis by možno ocenil aj privátny väzenský systém. A zo všetkého najviac sa tak môžu nielen obchádzať, ale priam priskrutkovávať socioekonomické príčiny, ktoré boli z dlhodobého hľadiska niečo ako Kasandrina veštba – varovaním, ktoré nikto nechcel počuť.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #prisťahovalectvo #násilnosti v Británii #rasovo motivovavé násilie