Výsledkom bolo čistejšie prostredie, napríklad v Chorvátsku. Drobná suma ako záloha za fľašu naozaj ľudí motivuje, aby fľaše nerozhadzovali len tak niekde po krajine. Po kuvičích hlasoch, že to na Slovensku nepôjde, sa systém presadil aj u nás. Jeho fungovanie sa však celkom nepáči ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi z SNS.
Od nástupu do funkcie ohlasoval zmeny. A hoci sa zdalo, že k nim tak skoro nepríde, už je to tu. Taraba predkladá do skráteného medzirezortného konania novelu zákona o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Dôvod? Zvýšenie efektívnosti zálohového systému, ako aj dohľad a kontrola štátu nad monopolným postavením správcu. Inými slovami, minister chce, aby mal zálohovací systém pod palcom štát.
Treba povedať, že zálohovanie fliaš na Slovensku nie je úplne bez problémov. Každý, kto poctivo nosí fľašky naspäť do obchodu, sa asi bežne stretáva so situáciou, že mašina je preplnená alebo pred ňou stojí dlhý rad adeptov na odovzdanie plastového odpadu do jej útrob, pretože ľudia chodia do obchodu s plnými ikeataškami fliaš. Prípadne sa pokazil motor a automat jednoducho nefunguje.
Taraba však kritizuje niečo iné. Podľa neho sa tu vytvoril monopol správcu systému, ktorý nepodlieha kontrole. Minister vraví, že chce, aby boli peniaze zo zálohovania využívané transparentnejšie. Opozícia ho kritizuje, bojí sa, že systém ovládne. V KDH nevidia na zmenu legislatívy dôvod.
Obávajú sa, že znížením maximálnej výšky príjmov z nevyplatených záloh, s ktorou môže správca nakladať, ide ministrovi iba o to, aby mohol financie využívať na vopred neidentifikovateľné účely. Z Progresívneho Slovenska varujú, že na konci legislatívnych zmien môže byť rozvrat fungujúceho projektu. Nuž, nebolo by od veci, keby na Slovensku raz aj niečo fungovalo. Len tak mimochodom, Francúzi (zatiaľ) fľaše vôbec nezálohujú.