Od protestu k protestu, ale kam?

"Vy ste gdo?" Znel nápis na jednom transparente účastníčky občianskeho protestu, prvého od atentátu na premiéra Roberta Fica. Narážal na otázku, ktorú raz arogantne vyslovila ministerka kultúry Martina Šimkovičová smerom k novinárke, ktorá si ju "dovolila" osloviť.

13.08.2024 19:00
debata (15)

Nie, umeleckej obci nie je ministerka kultúry sympatická a žiadajú jej odvolanie. Preto sa predstavitelia kultúrnych inštitúcií a ich sympatizanti stretli po dlhých týždňoch opäť na Námestí SNP v Bratislave – len pár metrov od budovy, kde ministerstvo kultúry sídli. Bezprostredným impulzom k občianskemu protestu bolo nedávne odvolanie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku a generálnej riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej.

V občianskych protestoch, ktoré sa v Bratislave konajú de facto od nástupu štvrtej vlády Roberta Fica, vidí koalícia príčinu problémov. Podľa jej predstaviteľov práve protesty viedli k vyhroteniu spoločenskej situácie, ktoré vyvrcholilo atentátom na premiéra. Tento protest však nebol zameraný proti predsedovi vlády. Zhromaždený dav nežiadal tentoraz odstúpenie žiadneho politika Smeru či Hlasu, teda dvoch väčších účastníkov koalície, ale odstúpenie ministerky kultúry, nominantky Slovenskej národnej strany.

A nielen verejnosť sa búri, nielen umelci, nielen opoziční a niektorí koaliční politici či političky sa pýtajú, čo to má vlastne zo strany ministerstva znamenať, ale ozvali sa aj bývalí šéfovia a šéfky rezortu.

Predseda SNS Andrej Danko argumentuje, že ministerka urobila len to, na čo mala právo – SND a SNG sú inštitúcie v kompetencii ministerstva kultúry a rovnako bude mať právo odvolať riaditeľa Slovenského národného múzea, o ktorom sa už nahlas hovorí. Iste. Právo mala, otázka je, či to bolo múdre rozhodnutie. A tu nastávajú legitímne pochybnosti nielen zamestnancov týchto inštitúcií, ale aj širokej verejnosti.

Ba čo viac, mohli by sme to priamo nazvať rozhodnutím nerozumným, lebo takto sa to, z laického pohľadu, zrejme javí napríklad aj ministrovi vnútra, predsedovi Hlasu Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Drličku označil za schopného manažéra a spolu so svojou straníckou kolegyňou, poslankyňou Ľubicou Laššákovou, bývalou ministerkou kultúry, sa chcú na posledné kroky ministerky Šimkovičovej pýtať na koaličnej rade.

A nielen verejnosť sa búri, nielen umelci, nielen opoziční a niektorí koaliční politici či političky sa pýtajú, čo to má vlastne zo strany ministerstva znamenať, ale ozvali sa aj bývalí šéfovia a šéfky rezortu. Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Marek Maďarič a Silvia Hroncová podpísali vyhlásenie, v ktorom ministerku ostro kritizujú.

„Mali sme tú česť byť ministrami kultúry v rôznych obdobiach, mali sme rôzne politické východiská a aj naše životné príbehy sú rôzne. Ale v tom podstatnom sa zhodujeme – kultúru považujeme za priestor slobody, pestrosti, tolerancie a spolupráce,“ napísali v texte, v ktorom „odmietajú normalizáciu ministerky kultúry“. Jej kroky totiž nielenže pripomínajú praktiky 70. rokov, ale sám generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala hovorí: „Nič, čo vybočuje z normy, nebudeme podporovať.“

PS a SaS zvolali hneď na druhý deň ďalší protest – okrem Šimkovičovej a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer), ktorý pomohol na slobodu bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, sa im nepáči ani minister životného prostredia Tomáš Taraba (SMS) či minister zahraničia Juraj Blanár (tiež Smer). Kritizovať je za čo, „o to pokoj“. Otázka len znie, či protesty budú mať nejaký efekt. Prečo by mal Fico odvolať ministrov svojej vlády? Prinieslo by mu to v očiach jeho voličov nejaké body? Odpoveď znie: nie.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #alexandra kusá #Matej Drlička #Martina Šimkovičová #Vy ste gdo?