Koaličné a opozičné "trestné" kotrmelce. To je možné iba na Slovensku

Bez vetra sa ani lístok nepohne. To platí aj pri náraste krádeží v obchodných reťazcoch. Hoci jeden reťazec hovorí tak a druhý onak, konkrétne dáta zatiaľ nemáme, a preto nárast krádeží v obchodoch nemôžeme pripísať novele Trestného zákona. No niečo tu nesedí.

22.08.2024 19:00
debata (45)

Inak by novela, ktorá platí od začiatku mesiaca, nevyvolala „peknú“ búrku. Opoziční politici obviňujú koalíciu, že dala drobným (tzv. horalkovým) zlodejom zelenú. Samozrejme, zavádzajú, no robia si len svoju opozičnú robotu. A treba po pravde povedať, že koalícia im tentoraz parádne nahrala na smeč.

Zvýšenie výšky škody z 266 na 700 eur, do ktorej sa krádež nepovažuje za trestný čin, ale iba za priestupok, je ozaj skokové. Rozumieme, že inflácia za takmer 20 rokov zmenila cenové relácie – čo stálo 100 eur, stojí neraz dvojnásobne. To je v poriadku, nikto predsa nechce posielať ľudí – najmä chudobných – za drobné (horalkové) krádeže do väzenia (to tiež niečo „koštuje“). Napríklad matky, ktoré si týmto spôsobom „sprivatizujú“ hygienické potreby pre svoje malé deti.

Veď hranicu škody chcela zvýšiť aj vláda Eduarda Hegera za ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) a Viliama Karasa (KDH). Novela neprešla v NR SR v máji 2023 už po páde vlády iba tesne.

Celá kauza je o to pikantnejšia, že liberalizáciu trestov obhajujú konzervatívci a, naopak, za tvrdšie tresty sú liberáli.

Diabol sa ako vždy skrýva v detailoch. V Karasovej novele bola výška škody nastavená na 500 eur. Možno tých 200 eur nehrá rolu, ale prax býva zradná. Bývalé vedenie ministerstva totiž k sume došlo viacerými pripomienkovými kolami a debatou v odborných kruhoch. Suma nespadla z neba. Kým suma 700 eur sa z ničoho nič objavila v decembri v novele Trestného zákona predloženom v skrátenom konaní. Hoci kvôli obštrukciám opozície a posudzovaní na Ústavnom súde mali inštitúcie čas sa na zákon pripraviť, zdá sa, že problémy sa nepodarilo vyžehliť.

A to najmä preto, že pokuta za priestupok pre páchateľa je len 331 eur. Rozdiel medzi ukradnutou vecou a pokutou je 369 eur. To sa už „oplatí“. Opozícia prichádza s návrhom, aby sa pokuta vyšplhala na 1 400 eur (v Česku je v prepočte vraj až 2 000 eur). Páchateľ si už poriadne rozmyslí, či sa „oplatí“ ukradnúť počítač alebo mobil za 700 eur. Riešením by mohla byť i dohoda medzi páchateľom a poškodeným: ak by zlodej zaplatil obeti škodu 500 eur, dostal by iba polovičnú pokutu. To znie ústretovo. No musia byť na to aj ľudia. Totiž priestupky síce objasňujú policajti – ak zlodeja chytia – priestupky ale riešia úradníci na okresných úradoch. A tých je málo.

Aj v koalícii si už uvedomujú, že šili horúcou ihlou (aj recidíva sa „zmäkčila“), hoci navonok sa situáciu snažia bagatelizovať. Ukradnutý mobil, počítač, bicykel, taška s dokladmi a platobnou kartou – zvlášť u seniorov – sebavedomými zlodejmi sa obyčajných ľudí výsostne dotýka. Áno, krádež zamknutého bicykla nie je krádež, ale vlámanie, ale aj tu existujú finty. A ustrašených starších ľudí takéto slová neuchlácholia.

Nehovoriac o tom, že niektoré zlodejské gangy sa už vopred prichystali. Vopred vedia, čo si môžu dovoliť. Politici by ich inteligenciu nemali podceňovať. Za prvé dva týždne platnosti novely bolo prepustených 181 drobných zlodejov a 7 obžalovaných. Prokurátor Jozef Čentéš predpovedá, že ich bude nakoniec až tisíc.

Celá kauza je o to pikantnejšia, že liberalizáciu trestov obhajujú konzervatívci a, naopak. za tvrdšie tresty sú liberáli. Jednoducho Slovensko. No kto z konzervatívnych voličov SNS a Smeru pochopí takéto kotrmelce? Politicky sa to len ťažko obhajuje. V koalícii to už pochopili, preto nie sú proti určitým úpravám. Teraz ide iba o to, kto ich v Národnej rade navrhne: opozícia či vláda? Čaká nás opäť zbytočné divadlo. No v prospech koho?

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #opozícia #krádeže #zlodeji #novela Trestného zákona #Štvrtá Ficova vláda #novela trestných kódexov