Predovšetkým je dôležité, že sa oslavy konali a že sa dnešná vládna garnitúra k odkazu SNP hlási.
Prezident Peter Pellegrini vyzdvihol konkrétne osudy partizánov a podal si s nimi ruku. Čelní politickí predstavitelia však neodolali pokušeniu nevenovať sa iba samotnej historickej udalosti, pre ktorú sa v Banskej Bystrici zišli, ale do svojich príhovorov prepašovali aj priame či nepriame odkazy svojim politickým rivalom.
Zazneli výzvy na mier. Chvályhodné. No v dnešných časoch má slovo mier ešte trocha iný význam. Ten iný nádych mu dáva vojna u našich susedov. Všetci si želajú mier, otázkou však je, za akých podmienok. „Máme právo žiadať aj odtadiaľto z Banskej Bystrice do celého sveta mier. Máme právo povedať, že sme krajina, ktorá chce spolupracovať s každým, kto si predstavuje mierové spolunažívanie, s každým, kto si nás bude vážiť, s každým, kto bude rešpektovať naše princípy a naše historické pravidlá,“ zaznelo z úst premiéra Roberta Fica, ktorý opäť, podobne ako na oslavách príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, zarecitoval úryvok z básne Milana Rúfusa.
Vyslúžil si síce standing ovation od svojich fanúšikov, no jeho volanie po mieri znie v dnešných zahraničnopolitických súvislostiach prinajmenšom provokujúco. „Mierotvorcovia“ si predstavujú, že Ukrajina sa vzdá časti svojho územia.
Apropo, spájanie. O napätých vzťahoch bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej s terajšou garnitúrou svedčí jej neúčasť na oslavách, hoci všetci bývalí prezidenti prišli. Jej názorový nesúhlas s dnešnou koalíciou sa dá plne pochopiť, kredit osláv by však zvýšilo, keby svojou účasťou odkaz SNP podporila a nad spory sa povzniesla.
Nechýbal zato ruský veľvyslanec Igor Bratčikov. Premiér hovoril aj o tom, že sa prekračujú červené čiary, ktoré boli nastavené počas studenej vojny. Zabudol však povedať, že červenú čiaru prekročilo najmä Rusko, tým, že porušilo hranice suverénneho štátu. Oslavovalo sa teda vo veľkom, spoločnosť však napriek silným rečiam o spájaní zostáva rozdelená.