Aký priestor má a v akej kondícii sa nachádza Slovensko, aby ušetrilo desiatky (možno až stovky) miliónov eur ročne zmenou niektorých dátumov tak, že vtedy prestane oddychovať a začne sa robiť? Okrem víkendov sa v slovenskom kalendári nachádza trinásť dní pracovného pokoja (vlani ich ešte bolo štrnásť, ale počnúc týmto rokom Deň Ústavy SR už prestal byť dňom, keď ľudia nerobia).
Počtom sviatkov patrí Slovensko k špičke medzi štátmi v Európe. Iný údaj: v minulom roku sa pomer slovenského hrubého domáceho produktu meraného v stálych cenách nachádzal na úrovni približne len 57 percent európskeho priemeru.
Slovenských trinásť dní záhaľky ročne verzus pohľad na ekonomicky najvyspelejšie krajiny v Európe: napríklad vo Francúzsku existuje desať dní pracovného pokoja, v Británii je ich osem. Francúzi i Briti majú bohatšie dejiny v porovnaní so Slovákmi, a vystačia si relatívne s výrazne menším počtom dátumov oddychu.
Pri zrušení voľných dní sa treba pozerať na tie, ku ktorým majú ľudia najbližší vzťah. Ide o veľkonočné a vianočné sviatky. Pred novembrom 1989 z nich komunisti vyrobili sviatky jari a sviatky pokoja a mieru, po páde totalitného režimu sú znovu vnímané ako kresťanské. Odhliadnuc od toho, či je niekto ateista, alebo verí v Boha, Veľká noc i Vianoce sú neoddeliteľnou súčasťou slovenských tradícií. Hŕstka dní v roku, keď sa príjemne zastaví uponáhľaný čas, keď sa schádzajú rodiny. Nech zostanú nedotknuté. Rovnako ako 1. november – Sviatok všetkých svätých, keď na všetkých cintorínoch horia sviece.
Podobne to platí o význame sviatku 29. augusta. Vypuknutie SNP sa stalo jednou z najväčších udalostí v slovenských dejinách. Z pohľadu zapojenia Slovákov do druhej svetovej vojny vyzerá Povstanie pre náš štát dôležitejšie ako 8. máj. Vo svojej podstate pôsobí Deň víťazstva nad fašizmom ako duplicitný deň sviatočného voľna.
Fico má na výber aj 1. máj. Hovorieva, že sviatok práce považuje za zvlášť dôležitý, lebo je blízky jeho voličom. Zvýraznený deň v kalendári však nemôže byť nedotknuteľný len preto, že na Prvého mája Smer organizuje stretnutia so svojimi priaznivcami.
Otázne je zachovanie 17. novembra ako Dňa boja za slobodu a demokraciu. Bol to medzník v roku 1989, ale pripomínajú si ho len stovky ľudí na námestiach. A priznajme si, že je to viac česká udalosť ako slovenská: dejiskom nežnej revolúcie toho dňa pred 35 rokmi bola predsa Praha… Slovensko má viacero kresťanských sviatkov, z ktorých by aspoň jeden mohlo oželieť. Samozrejme, že treba brať do úvahy štátnu zmluvu s Vatikánom.
Bolo by ideálne, keby pre citlivosť sviatkov Fico hľadal dohodu nielen v koalícii. Môže to byť vhodná príležitosť pre prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa znovu pokúsil zmeniť drevený obdĺžnik v Grasalkovičovom paláci na okrúhly stôl.