Očividne by sa mali nájsť ľudia, ktorí by boli ochotní Trumpovi odpustiť takmer dva roky šírenia klamstiev a konšpirácií o tom, že mu víťazstvo ukradli. A nehovoriac o útoku jeho stúpencov na Kongres 6. januára 2021.
Odkiaľ sa len môže brať taká naivita, že by sa Trump mohol zmeniť (k lepšiemu)? Naozaj niekto veril, že exprezident to myslel vážne? Ak aj áno, tak ho Trump veľmi rýchlo vyviedol z omylu. „Neuznávam, že som v roku 2020 prehral,“ povedal republikán absolútne jasne v televíznej debate s demokratkou Kamalou Harrisovou, ktorá sa konala v noci z utorka na stredu.
A tu sa dá diskusia o Trumpovi v podstate ukončiť. Keď niekto dlhodobo odmieta prijať niečo také fundamentálne, ako sú výsledky volieb, sám sa vylučuje z demokratického procesu.
Samozrejme, Trump si vzhľadom na slobodu prejavu môže tvrdiť takmer všetko, čo chce. Ale, ako ukázala aj televízna debata, je už len ako obohraná platňa. Opakuje každú fake news, ktorú k nemu priplavia internetové kanály, ako tú, že prisťahovalci jedia Američanom domáce zvieratá. A najviac ho dokáže rozčertiť, ak niekto spochybní, že on je najlepší vo všetkom.
Skutočne sú Američania ochotní opäť zveriť jadrové kódy do rúk politikovi, ktorý sa dokáže rozčúliť len preto, že mu jeho protivníčka povie, že na jej predvolebné zhromaždenia chodí viac ľudí? Takto sa nespráva stabilný génius, ako sa Trump raz sám opísal.
Republikán stratil svoju jedinú superschopnosť. Už nedokáže ani zabávať, je s ním iba nuda. Čo však neznamená, že jeho spochybňovanie volebného procesu je menej nebezpečné.