Ba čo viac, vláda svoj úmysel, ústami ministra financií Ladislava Kamenického, predostiera s tým, že konsolidácia verejných financií, ktorá sa má diať cez zvyšovanie DPH a cez ďalšie opatrenia, by sa nemala dotknúť tých najchudobnejších. Úsporné opatrenia sú ešte len v štádiu návrhu, ale proti niektorým sa už zdvihla vlna nevôle.
Verejnosť pobúril minister Kamenický svojím nešťastným vyjadrením, že kupovanie kníh je doménou najmä bohatších ľudí, tak im to vraj vyplynulo z analýzy v Inštitúte finančnej politiky. Výrok, ktorý vyslovil s istou dávkou naivity a považoval ho len za konštatovanie faktu, pobúril ľudí na sociálnych sieťach. Konštatovanie ministra sa ich dotklo a začali húfne fotografovať svoje knižnice a dávať ich fotografie na facebook. Minister asi neodhadol, že knihy si bežne kupujú obyčajní ľudia, teda tzv. stredná vrstva, inými slovami, na Slovensku, pracujúca chudoba.
Nuž, Kamenickému a celej vláde niet čo závidieť. Politici, ktorí vždy vystupovali populisticky a prichádzali s páčivými sľubmi, musia byť zrazu poslami zlých správ. Zatiaľ všetko padá na Kamenického nešťastnú hlavu.
Niežeby mali na rozhadzovanie – iste každý musí bývať, jesť a platiť nájomné či dokonca hypotéku – ale kto čítať chce, ten si knižku kúpi, aj keby nemal na chlieb. Bežná DPH, ktorá je dnes 20 %, by sa mala zvýšiť na 23 %. A toto zvýšenie by sa malo týkať aj kníh, ktoré majú dnes len 10-percentnú daň! Len na porovnanie, v Česku majú na knihy nulovú DPH a v ďalších štátoch je skrátka DPH na knihy výrazne nižšia ako pri iných „produktoch“.
Nápad sa nepáčil ani intelektuálovi z SNS Romanovi Michelkovi, ktorý ihneď na sociálnej sieti ministra skritizoval a vyslovil presvedčenie, že ide len o návrh. Rovnako si nemyslí, že by si knihy kupovali len majetní ľudia. V podobnom duchu sa vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý sa odfotografoval s knihou v ruke. Kamenický takúto vlnu kritiky nečakal a na druhý deň sa rozčúlene obhajoval, že on nie je ten, ktorý by chcel brániť vzdelaniu, veď predsa DPH na učebnice klesne na 5 %!
Nuž, Kamenickému a celej vláde niet čo závidieť. Politici, ktorí vždy vystupovali populisticky a prichádzali s páčivými sľubmi, musia byť zrazu poslami zlých správ. Zatiaľ všetko padá na Kamenického nešťastnú hlavu.
SNS však chcela svojho koaličného partnera podržať, preto už na druhý deň boli jej vyjadrenia o pripravovaných opatreniach skôr podporné. Huliak aj Michelko hovorili tak, aby nenechali Kamenického v štichu. Danko si neodpustil poznámku, že keby to bolo na ňom, zrušil by úplne diaľničné známky, ale žiaľ, nedá sa nič robiť, ich cena bude musieť ísť hore z dnešných 60 na 90 eur. Líder SNS pripustil výhrady, ale prízvukoval, že sú jednotní a nemôžu si dovoliť rozbitie koalície. Aj Michelko už Kamenického kritizoval zmierlivejšie a Huliak sa bil do pŕs, že na 23-percentnej dépeháčke sa budú podieľať „tí bohatší, tí, ktorí na to majú, tí, ktorí majú prebytky, a tí chudobnejší práveže získajú do svojich peňaženiek“.
No hoci Smer sa dankovci rozhodli podržať, na ministerke Dolinkovej z Hlasu nenechali nitku suchú. Od kolegov z Hlasu chcú počuť, ako s týmto rezortom, „lebo zdravotníctvo je ťažký prúser“ a peniaze sa v „tejto jame levovej“ len strácajú. Hoci sa koaliční politici usilujú byť aj poslami dobrých správ – teda že DPH na vybrané potraviny klesne z 10 na 5 percent, DPH na elektrinu z 20 na 19 % a pri liekoch z 10 na 5 % – čakajú ich ťažké časy. Šetrenie je v poriadku, len to akosi nepasuje k ľavicovej vláde, s tým môže mať kabinet Roberta Fica problém. Šimečka je odvolaný, ale prišiel na vládu mráz.