Sme v peknej kaši (konsolidácia a lacný kaviár)

Každá vláda vo svete má len jeden účinný nástroj na rýchlu a efektívnu konsolidáciu verejných financií. Je to zvyšovanie DPH a spotrebných daní. Len to nesmie "prepáliť". Ficova vláda to "neprepálila" (ba zamestnávatelia si vedia predstaviť ešte o jeden bod vyššiu sadzbu), akurát to nateraz zle namiešala.

19.09.2024 19:00
debata (35)

Pokiaľ opozícia kritizuje vládu, že vôbec zvyšovala DPH, je to buď absolútna neznalosť hospodárskej politiky, alebo lacný populizmus. Na rozdiel od iných opatrení zvýšenie DPH sa prejaví okamžite a po kríze sa dá sadzba obratom znížiť. Opoziční politici sami nevedia, čo by vlastne robili. Ekonomický expert PS na otázku moderátora v diskusnej relácii TA3, ako by to robili oni, iba habkal. Samozrejme, nakoniec by robili v zásade to isté.

Stále opakovanie sľubov o prepúšťaní v prebujnenej štátnej správe je iba lacná pesnička namierená na city voličov. Realita je zložitejšia a prepúšťanie je len jeden malý kamienok v mozaike (skôr by sme sa mali zamyslieť nad flexibilitou prijímania a prepúšťania štátnych zamestnancov).

No to neznamená, že predložený konsolidačný balík je na jednotku. V žiadnom prípade. Najmä Andrej Danko v zarytej predstave, aby nezostal iba piatym kolesom smeráckeho voza, si vždy presadí niečo, čo je nakoniec horšie ako pôvodný návrh. Napríklad jedlo v reštauráciách bude zdanené iba 5 %. Teda aj v tých luxusných, kde si majetní hostia vychutnávajú kaviár a iné pochúťky. Až absurdne znie zníženie sadzby pre niektoré tovary z 20 na 19 %. Čo sa tým dosiahne okrem výpadku príjmov?

Deficit klesne len na 4,7 % HDP, k cieľu 3 % či k snu o vyrovnanom rozpočte nás čaká ešte dlhá cesta. Žiadny čarovný prútik nám nepomôže.

Rovnako je nepochopiteľné zníženie sadzby na základné potraviny a lieky z 10 na 5 %. Ľudia to vo svojich peňaženkách nepocítia. Hoci premiér Robert Fico už avizoval, že bude v reťazcoch robiť kontroly (a z toho politickú šou), pričom tie sa už zaviazali, že sa vynasnažia tieto potraviny zlacniť, samotné potraviny tvoria iba cca 25 % výdavkov domácností, základné potraviny ešte menej. Naopak, odevy a hygienické tovary zásluhou zvýšenej DPH z 20 na 23 % zdražejú. Do schvaľovania štátneho rozpočtu je čas všetky zbytočné chyby a nedomyslené kroky napraviť (ako napríklad DPH na knihy).

Vládu treba aj pochváliť. Zdanila oligopoly, elegantne sa vysporiadala s nezmyselnými rodičovským dôchodkami a zadresnila daňový bonus na dieťa.

Pokiaľ opozícii a niektorým expertom chýbajú prorastové opatrenia – lebo deficit nepriamo osekáva i ekonomický rast – tak sa riadne mýlia. Vláda znížila o 5 % daňovú sadzbu malým firmám (naopak, ziskovým firmám jedno percento pridala) a nepriamo aj živnostníkom. Len nevedno, prečo rentierom znižuje daň z dividendy z 10 na 7 %, keď ju len pred rokom zvýšila a patrí medzi najnižšie v Európe? Nehovoriac o tom, že vláda láka veľkých zahraničných investorov na Slovensko – a už sa jej niektoré úlovky aj podarili. Tak o čom je reč? A nemal by na investície slúžiť plán obnovy a eurofondy? Len keby sme ich vedeli zmysluplne využívať…

Pravdou je, že sme čakali viac úspor zo strany vlády. No vláda aspoň zmrazila nárast platov v štátnej správe. A úspory v tomto sektore nespočívajú len v prepúšťaní, ale okrem zmrazenia platov aj v skrytých výdavkoch na ministerstvách. Lebo tam býva často zakopaný pes.

Stále sme len začiatku. Deficit klesne len na 4,7 % HDP, k cieľu 3 % či k snu o vyrovnanom rozpočte nás čaká ešte dlhá cesta. Vyslali sme iba správu na finančné trhy, že to myslíme vážne – inak nám hrozia vysoké úroky. Preto sa v nasledujúcich rokoch nevyhneme ďalším miliardovým škrtom. Sme v peknej kaši, žiadny čarovný prútik nám nepomôže.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #štátny rozpočet #konsolidačný balíček #konsolidácia verejných financií