Bič zvaný DPH. Kto zaplatí najviac?

Idú sa diať nepríjemné veci, lebo také je pre každého zdražovanie. Rozdiel je len v tom, kto to pocíti viac, kto menej a kto vôbec. Úvahu, že najmenej to pocítia vládni politici, nechajme teraz bokom - je lacná, aj keď pravdivá. Potom sú tu bohatí podnikatelia, pre ktorých to budú len drobné.

22.09.2024 19:00
debata (28)

Tých najslabších by mala zachytiť sociálna sieť (hoci v tomto má Slovensko roky rezervy), ale tí podstatní, ktorí sa právom pýtajú, koľko po konsolidácii mesačne zaplatia navyše, sú ľudia zo strednej vrstvy. Obyčajní zamestnanci, robotníci, intelektuáli, umelci, drobní živnostníci, ľudia pracujúci v školách, nemocniciach, v službách, v štátnej správe…

Od ministra Ladislava Kamenického zo Smeru (ktorý to teraz naozaj nemá ľahké, pretože vláda ho vyslala do prvej línie) sme zatiaľ počuli percentá, o koľko sa na čo zdvihne DPH, kde sa komu upraví aký príspevok, dôchodok a bonus. Jeho finanční odborníci vypočítali, že tak by mal štát získať 2,7 miliardy eur. Je to aj s bohatou rezervou vo výške jednej miliardy na mimoriadne situácie. No pánbohzaplať! Najdiskutovanejším opatrením je zvýšenie bežnej DPH z 20 na 23 %.

Samozrejme, ak už vláda siahla po takomto nepopulárnom opatrení – ktoré kedysi dnešný premiér Robert Fico tvrdo odmietal – musela ponúknuť aj zníženie DPH na vybrané tovary, aby nestratila tvár (a politické body). Mieri na sociálnu oblasť – teda na vybrané potraviny, lieky, učebnice… Tu by DPH mala klesnúť z 10 na 5 percent. Dodajme, že podľa bývalej ministerky financií Brigity Schmögnerovej by sem malo patriť aj detské ošatenie a obuv.

To, čo sme však stále jasne nepočuli, je suma, o ktorú sa pravdepodobne mesačne navyše zaťažia naše peňaženky. Minister financií pri tejto otázke mlčí, opozícia prišla so sumou 1 000 eur, ktorú podľa nej ročne zaplatí navyše trojčlenná rodina. Počítajme: 1 000 ročne je asi 83 mesačne na takúto rodinu, teda zhruba 40 eur na jedného z dvoch zarábajúcich členov rodiny. Na jedného je to teda asi 1,33 eura denne.

To nie je veľká suma, ak by mala pomôcť verejnému blahu. Takúto sumu hodíte možno denne žobrákovi (prečo nie štátu?) alebo si za ňu kúpite veľmi lacné presso (ak také ešte je). Čiže takáto suma by nebola problém. Problém je niečo iné. Suma 40 eur mesačne by vo vyspelej krajine EÚ nestála vôbec za reč – občan by si ju ani nevšimol, no na Slovensku už rodinu platiacu hypotéku mínus 80 eur na mesiac pomaly zruinuje. V tom je bieda Slovenska, ktoré je na chvoste krajín EÚ v životnej úrovni.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #DPH #Smer #konsolidácia verejných financií #Ladislav Kamenický