Prioritou pre lídra SNS Andreja Danka je cestovný ruch. Ale: ak sa má šetriť, každý zrušený škrt treba nahradiť iným škrtom. A prečo by práve hotely mali byť výnimkou pri šetrení? Veď v nich nejde o život ako v zdravotníctve, ktorého by sa podľa ministerky Zuzany Dolinkovej nemala konsolidácia vôbec týkať. O tej si zas Danko myslí, že nevie riadiť svoj rezort. Ministerku nahneval tak, že sa proti jeho „klamstvám“ dôrazne ohradila!
Ale zostaňme pri nešťastných slovenských hoteloch, majitelia ktorých už roky nariekajú, že by potrebovali od štátu úľavy, finančnú injekciu. Danko im teraz čosi vybojoval, no zdá sa im to málo. Konsolidačný balíček po úpravách vyzerá tak, že by cez nižšiu DPH na gastro mal štát tento sektor podporiť.
Hoci všeobecná DPH sa zvyšuje na 23 %, DPH na jedlo v reštauráciách by mala byť len 5 %. (Ešte aj pri knihách sa uvažuje o 23-percentnej dani…) Reštauratéri by teda mohli byť spokojní. No nepáči sa im, že daň z ubytovania by mala stúpnuť z dnešných láskavých 10 na 23 %.
Hotelieri zásadne protestujú, zvolali dokonca tlačovku pred Úradom vlády. Argumentujú, že daň z ubytovania 23 % by tak bola druhá najvyššia v Európskej únii. Dvadsaťdva štátov má totiž túto daň na úrovni 10 a menej percent – jej zvýšením by sa teda naši hotelieri podľa viceprezidenta Zväzu cestovného ruchu SR Romana Berkesa dostali do konkurenčnej nevýhody. Vo výhode by potom boli hotely v susednom Česku, pretože cestovky by tak vraj uprednostnili napríklad Brno pred Bratislavou…
Vládou navrhovanú zvýšenú DPH na ubytovacie služby pobúrene kritizuje aj opozičná SaS. Nuž, ťažko sa konsoliduje tam, kde by každý potreboval skôr pridať. A kde nič nie je, tam ani smrť neberie. Uvidíme, aký má Danko výtlak v koalícii a čo si ešte presadí. Mal by si však uvedomiť, že nepotrebujeme len prosperujúce hotely, ale aj kvalitné nemocnice a školy.